Z technicznego punktu widzenia wydajne odprowadzanie wody deszczowej z połaci dachowej jest niezwykle istotne. Do zrealizowania tego celu wykorzystuje się nowoczesne systemy rynnowe. Wśród wielu dostępnych na rynku asortymentowym rozwiązań, wyjątkowo dużym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się produkty wykonane ze stali. Co warto o nich wiedzieć i czym kierować się podczas zakupu?

Czym charakteryzują się rynny stalowe?


Obecnie wytwarzane stalowe systemy rynnowe znacząco różnią się od rozwiązań, z jakimi można było się spotkać jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W szczególności, jeżeli chodzi o sposób wykonania. Nowoczesna rynna składa się z rdzenia ze stali ocynkowanej, który dodatkowo powleczony jest poliuretanową powłoką ochronną w konkretnym kolorze. Sprawia to, iż poszczególne elementy nie są podatne na oddziaływanie skrajnie trudnych warunków środowiskowych oraz nie blakną pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Rynny stalowe charakteryzują się również wysoką odpornością na ewentualność pojawienia się ognisk korozji – pod warunkiem, że podczas prac montażowych do ich cięcia nie zostaną wykorzystane narzędzia wysokoobrotowe. Rynny stalowe ze względu na swoją nienaganną estetykę całkowicie wyczerpują zarówno oczekiwania klientów stawiających na nowoczesność, jak i na klasyczne podejście do inwestycji. Za największą zaletę rozwiązania uważa się jednak bardzo długą żywotność bez konieczności wykonywania żadnych prac konserwacyjnych. Właściciel musi jedynie zadbać o regularne czyszczenie rynien z liści oraz osadów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co wchodzi w skład systemu?


Określenie system w przypadku rynien może w pierwszej chwili wydawać się nieco przesadzone, aczkolwiek nie jest ono używane przypadkowo. Rozwiązanie systemowe informuje potencjalnego klienta o tym, iż wszystkie jego części składowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby idealnie ze sobą pasowały. Ma to ogromne znaczenie wizualne i techniczne. W skład standardowego systemu rynnowego wchodzą elementy poziomie, czyli rynny, łączniki, odpływy, narożniki, denka oraz haki czołowe i nakrokwiowe. Jeżeli zaś chodzi o komponenty pionowe, to warto wspomnieć tutaj o rurach spustowych produkowanych w długościach 3 m.b. oraz 1 m.b., kolanach, mufach, wylewkach, a także o obejmach i bolcach.

Jak podkreślają specjaliści z Cieszyńskiego Centrum Dachowego, o wydajności rynien w pierwszej kolejności decyduje właściwie dobrana średnica. W przypadku dachów domów jednorodzinnych, których powierzchnia nie przekracza 400 m2, zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się systemu o średnicach 125/90 oraz 135/90, z czego druga opcja uważana jest za praktyczniejszą. Choć rynny stalowe są nieco droższe od swoich plastikowych odpowiedników, to poniesione wydatki warto potraktować w kategoriach inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.