Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Jedną z nich jest sposób usuwania ścieków. Jeśli jest możliwość przyłączenia domu do kanalizacji miejskiej, inwestor w zasadzie nie ma żadnego problemu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to do wyboru pozostają przydomowe oczyszczalnie ścieków, szamba ekologiczne lub tradycyjne. W poniższym artykule skupimy się głównie na szambach ekologicznych.

Czym są szamba ekologiczne?

Szamba ekologiczne łączą w sobie cechy tradycyjnego szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków. Składają się ze zbiornika do wstępnego oczyszczania ścieków (tzw. osadnika wstępnego) i drenażu rozsączającego (systemu perforowanych przewodów, które stopniowo rozsączają ścieki do gruntu). Co ciekawe, sformułowanie „szambo ekologiczne” nie funkcjonuje w przepisach ani słownictwie branżowym. Jest to zwrot używany przez producentów, aby podkreślić fakt, że szambo jest niezwykle szczelne i nie spowoduje przedostania się nieoczyszczonych ścieków do gruntu.

Szambo ekologiczne czy tradycyjne?

Szamba ekologiczne są coraz częściej wybierane przez inwestorów. Powód? Są one dużo bardziej trwałe w porównaniu do tradycyjnych zbiorników. Zwykłe szamba z biegiem czasu rozszczelniają się, powodując niekontrolowany wyciek ścieków, który może doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Szamba ekologiczne nie niosą ze sobą takiego niebezpieczeństwa. Są one niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozje, nacisk gruntu i różne procesy, które zachodzą w glebie. W dodatku ich żywotność wynosi kilkadziesiąt lat.

Rodzaje szamb ekologicznych

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje zbiorników ekologicznych:

l Szamba z betonu. Są niezwykle szczelne i odporne na procesy zachodzące w ściekach. Standardowa pojemność szamba z betonu wynosi 6-12 metrów sześciennych, co odpowiada potrzebom kilkuosobowej rodziny.

l Szamba ekologiczne z tworzywa sztucznego. Szamba plastikowe są niezwykle odporne na różne czynniki i łatwe w transporcie. Jeśli na posesji znajduje się studnia z wodą pitną, tego typu zbiornik jest najlepszym rozwiązaniem.

Montaż ekologicznego szamba

Poszukujesz firmy, która zajmie się montażem ekologicznego szamba? Wypróbuj usługi Wojciech Klimek Usługi Ogólnobudowlane. Firma działa na rynku od 1999 roku, a zakres działalności obejmuje miasta takie jak Kalisz, Milicz, Ostrzeszów, Wieruszów, Rawicz, Kępno, Gostyń, Krotoszyn, Pleszew oraz Ostrów Wielkopolski. W ofercie firmy znajdziemy również: montaż instalacji c.o., instalacje wodno-kanalizacyjne, a także uzdatnianie wody i odwadnianie terenów przed budową lub rozbudową budynków. Wszyscy klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo, terminowość i wykonanie usługi na najwyższym poziomie.