Horizontal Directional Drilling, bo właśnie tak brzmi oryginalna angielska nazwa technologii, odnosi się do najnowocześniejszego sposobu wykonywania przewiertów kierowanych, które należą do grupy tzw. technik bezwykopowych. Rosnąca popularność metody wynika przede wszystkim z bardzo praktycznych korzyści, jakie niesie ze sobą jej wykorzystanie. Jest to najmniej inwazyjna z dostępnych współcześnie opcji. Z jakimi konkretnie informacjami warto się zapoznać?

Gdzie wykorzystuje się przewierty kierowane?


Przewierty tego typu umożliwiają niezwykle sprawne wykonanie różnego rodzaju instalacji, w tym przede wszystkim wodociągów, gazociągów, kanalizacji, a także nawet najbardziej rozbudowanych instalacji elektrycznych. W bardzo dużym skrócie technologia została opracowana z myślą o miejscach, gdzie nie ma możliwości stworzenia odkrytego wykopu pod rury lub kable. Dlatego też z zastosowaniem tej technologii można spotkać się głównie na terenach zurbanizowanych, gdzie dostęp do wolnej przestrzeni jest znacząco ograniczony.

Horyzontalne przewierty kierunkowe doskonale sprawdzą się przy pracach budowlanych, podczas których zachodzi potrzeba pokonania przeszkód terenowych w postaci traktów komunikacyjnych takich jak m.in. chodniki czy drogi. Technika bezwykopowa to w zasadzie jedyna możliwa do wykorzystania opcja na terenach o gęstej sieci wodociągów, kanalizacji oraz linii energetycznych i telekomunikacyjnych. W takim przypadku skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie poziomego przewiertu poniżej siatki instalacji, co pozwala nie tylko na szybsze wykonanie zlecenia, ale także na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia istniejących elementów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak przebiegają prace?


Całe przedsięwzięcie zaczyna się od wykonania projektu trajektorii i wyznaczenia położenia punktu wyjścia przewiertu. Stanowi to swoistego rodzaju strategiczny plan przeprowadzenia inwestycji. Następnie, w zależności od napotkanych warunków geologicznych oraz gęstości istniejących sieci, wykonawcy dokonują wyboru technologii wiercenia. Ostatnią z koniecznych do wykonania na wstępnym etapie prac jest przygotowanie terenu dla potrzeb urządzenia wiertniczego oraz zaplecza technicznego. Ma to na celu optymalizację podejmowanych działań oraz zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Flow-Drill, wiercenie zasadnicze również można podzielić na kilka kluczowych etapów. Mowa tutaj przede wszystkim o wykonaniu wiercenia pilotowego, rozwiercaniu powrotnym oraz instalacji rurociągu. Do poradzenia sobie nawet z najbardziej wymagającymi warunkami terenowymi wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia. Warto w tym miejscu wymienić m.in. świdry skrawające i gryzowe, a także koronki poszerzające oraz rozwiertaki.