Komin to oczywiście jeden z najważniejszych elementów budynku. To właśnie dzięki niemu istnieje możliwość sprawnego i przede wszystkim bezpiecznego odprowadzenia produktów ubocznych procesu ogrzewania, czyli spalin oraz dymu. Nowoczesne kominy pełnią również bardzo ważną funkcję wentylacyjną. Wydajność ich funkcjonowania w największej mierze uzależniona jest od drożności przewodów. W sytuacji, w której dojdzie do ich zatkania, natychmiast należy skorzystać z pomocy specjalistów. Dlaczego?

Jak przebiega udrażnianie komina?

Udrażnianie przewodów kominowych to wieloetapowy i bardzo odpowiedzialny proces, który każdorazowo wiąże się z koniecznością indywidualnego podejścia do zlecenia. Jednakże co do zasady prace zawsze rozpoczynają się od odłączenia tzw. czopucha, czyli rury, która łączy komin z piecem, a także od zabezpieczenia kotłowni przed ewentualnym zabrudzeniem. Następnie specjaliści przedostają się bezpośrednio na połać dachową. Do wnętrza przewodów kominowych opuszcza się specjalną kulę z kilkukilogramowym obciążnikiem.

Używane przez kominiarzy szczotki druciane – do kominów murowanych oraz plastikowe – do kominów ze stali kwasoodpornej powinny być dopasowane do przekroju komina i zamontowane na stalowej lince o grubości przynajmniej 3 milimetrów. Poza podstawowymi akcesoriami podczas czyszczenia przewodów systemu kominowego używa się także przepychaczy, przebijaków oraz sprężyn kominiarskich. W sytuacji, w której przyczyną zatoru jest zalegający we wnętrzu komina gruz, niestety niezbędne staje się rozkucie elementów instalacji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wyglądają kolejne etapy prac?

Skomplikowany proces udrażniania komina najczęściej przeprowadza się właśnie przy wykorzystaniu wspominanej już kuli kominiarskiej, aczkolwiek w niektórych przypadkach, jednym sposobem na poradzenie sobie z problemem, jest zastosowanie metody czyszczenia w kierunku od dołu do góry. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż wyjątkowo zaniedbane kominy wymagają nieco innego podejścia, ponieważ samo szczotkowanie przewodów, najczęściej okazuje się tutaj niewystarczające. Aby poradzić sobie ze złogami zaschniętej sadzy, używa się specjalistycznych środków chemicznych, których działanie pozwala dosłownie rozpuścić zator. Na samym końcu natomiast wybiera się  uwolnione nieczystości z dna przewodu i dla pewności sprawdza drożność kanału.

Nie wolno też zapomnieć o ponownym podłączeniu pieca oraz o rzetelnym posprzątaniu kotłowni. Klienci, którym zależy na jak najwyższej jakości obsługi, powinni zwrócić szczególną uwagę na ofertę przygotowaną przez fachowców z Rzemieślniczego Zakładu Usług Kominiarskich, którego właścicielem jest Andrzej Brzoza. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na szeroko zakrojone doradztwo techniczne, jak i atrakcyjne warunki cenowe. Konieczność wykonywania przeglądów komina określona jest oczywiście przepisami obowiązującego prawa. W przypadku paliw stałych trzeba zaprosić kominiarza na przegląd raz na kwartał, podczas gdy spalanie oleju lub gazu wymaga tego tylko raz na pół roku. Drożność przewodów wentylacyjnych wystarczy sprawdzić raz w roku.