Kremacja to forma pogrzebu zwłok zmarłego, która polega na spopieleniu ciała w piecu kremacyjnym. Następnie prochy umieszczane są w urnie. Tego typu pogrzeby są coraz częściej przeprowadzane i wszystko wskazuje na to, że wraz z biegiem czasu będzie ich jeszcze więcej. Dlatego warto co nieco wiedzieć na temat urn. Podobnie jak w przypadku trumien, istnieje ich kilka rodzajów. Poznaj je.

Z jakich materiałów produkowane są urny?

Niegdyś największą popularnością cieszyły się urny wykonane z drewna. Produkuje je się z różnych gatunków, zatem jest ich spory wybór – sosnowe, czy dębowe to zaledwie kilka z nich. Obecnie jednak częściej wybierane są te wykonane z kamienia naturalnego, które możemy znaleźć w ofercie Zakładu Kamieniarskiego M. Fiedorowicz P. Olechno z Nowej Wsi Ełckiej. Mogą powstawać z marmuru, granitu czy onyksu. Wyróżnia je to, że są niezwykle wytrzymałe i ciężkie. Co więcej, są bardzo estetyczne, a ponadto możemy je nabyć w różnych odcieniach. Niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić, ponieważ są dość drogie.

Dodatkowo warto wiedzieć, że nierzadko jednak produkuje je się z innych materiałów. Na rynku dostępne są również urny metalowe wykonywane ze stali, a następnie malowane proskowo oraz urny z tworzyw sztucznych – które są w atrakcyjnych cenach, czy chociażby ceramiczne występujące w wielu kolorach.

Jakie są kształty i rozmiary urn?

Dokonując wyboru urny pogrzebowej, na pewno zwrócimy też uwagę na to, że występują one w wielu kształtach i rozmiarach. Klasyczna ma kształt wazy o zwężonej szyjce i szerokim spodzie, ale możliwości jest dużo więcej! Firmy zajmujące się ich produkcją oferują także urny okrągłe, prostokątne, w kształcie łezki, czy trumny. Dla wymagających istnieje również możliwość zamówienia urny w nietypowym kształcie. Mamy też spory wybór, jeśli chodzi o ich rozmiary. Standardowa pojemność waha się pomiędzy 3 a 5 l, ale są też mniejsze, jak i większe.

Czy urny mogą mieć dodatki?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić urnę z dodatkami. Najczęściej wybierane są zdobienia takie jak symbole kultu religijnego, czy kwiaty. Oczywiście nie są one niezbędne, ale sprawiają, że urna prezentuje się nieco lepiej. Wiele osób decyduje się też na zakup urny wyposażonej w uchwyty, które są przydatne. Co więcej, tego typu wazy występują w wielu odcieniach – i choć większość z nas kojarzy je z odcieniami szarości, to mogą mieć one również jaskrawe kolory.

Jak zatem możemy zauważyć, zanim dokonamy wyboru urny, to musimy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Ich oferta jest naprawdę rozbudowana – lecz dzięki temu możemy mieć pewność, że znajdziemy urnę, która w stu procentach będzie spełniała nasze oczekiwania.