Nieszczelny komin może stać się przyczyną wielu problemów. Jeżeli jednak dojdzie już do takiej sytuacji, to każdy właściciel obiektu powinien zadbać o to, aby wada została usunięta tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Oczywiście zadania tego podjąć mogą się jedynie doświadczeni kominiarze. Co zatem przyczynia się do powstawania pęknięć i za pomocą jakiej techniki się je niweluje?

Jak dochodzi do pęknięć przewodów?


Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ wewnętrzne pęknięcia przewodów kominowych mogą powstać wskutek działania wielu czynników. Niemniej, da się zauważyć, iż do powstania problemu bardzo często przyczynia się będąca efektem ubocznym spalania para wodna o kwaśnym odczynie. Oczywiście ważna jest również jakość samych materiałów wykorzystanych do konstrukcji komina. Dzisiaj są to przede wszystkim wyroby ceramiczne, o których trwałość można być absolutnie spokojnym.

Trzeba jednak podkreślić – co szczególnie charakterystyczne jest dla budynków starszego typu – że kiedyś kominy budowano z tego, co było dostępne. Dlatego też przynajmniej raz do roku właściciel budynku zobowiązany jest do przeprowadzenia profesjonalnej kontroli kominiarskiej. Specjaliści zajmą się sprawdzeniem stanu technicznego przewodów, a w razie wykrycia pęknięć, przystąpią do wykonania prac naprawczych. W jaki konkretnie sposób?

Czym jest szlamowanie kominów?


Szlamowanie kominów powszechnie uznawane jest za najmniej inwazyjną, najskuteczniejszą i najszybszą metodę usunięcia nieszczelności. W bardzo dużym skrócie technika polega na powleczeniu wnętrza przewodów kominowych specjalistycznymi zaprawami lub masami uszczelniającymi. Wyjątkowo dobrze w tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim produkty charakteryzujące się podwyższoną odpornością na wysokie temperatury oraz ścieranie. Oczywiście przed wykonaniem samego szlamowania przewody zostają rzetelnie wyczyszczone. Wypala się również zalegającą sadzę. Zdarza się też, że komin musi zostać przepłukany wodą.

Jak podkreślają kominiarze z firmy Perfektkom, na wyjątkową uwagę w tym przypadku zasługuje bardzo krótki czas realizacji usługi. Od zakończenia prac do uruchomienia komina wystarczą 24 godziny. Zanim jednak to nastąpi, aby zweryfikować, czy wszystko jest w jak najlepszym porządku, specjaliści dokonują ostatniej inspekcji przy wykorzystaniu specjalistycznie zaprojektowanej kamery. Możliwość przyjrzenia się przewodom z najbliższej odległości ostatecznie potwierdzi precyzję zrealizowanych prac – co ze względów bezpieczeństwa jest niezwykle ważne.