Wkład kominowy stanowi niezwykle ważny element komina. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaką rolę odgrywa ten produkt. Czym jest wkład kominowy? Jaką pełni funkcję? Co warto o nim wiedzieć? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule. Zapraszamy do zgłębienia poniższej lektury!

Wkład kominowy - co to?               

Główną rolą wkładów kominowych jest przede wszystkim uszczelnianie przewodu kominowego. I chyba nie powinien nikogo dziwić fakt, że nieszczelny oraz nieprawidłowo skonstruowany komin może być przyczyną wybuchu oraz wielkiej tragedii. W związku z tym tak ważne jest, aby wkład kominowy wykonany był z dobrej jakości materiałów. Właśnie ten produkt zabezpiecza komin przed działaniem spalin, zawilgoceniem czy zamakaniem. Co w konsekwencji przekłada się na przedłużenie żywotności komina, a także zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom danego budynku. Dlatego warto zadbać o profesjonalny montaż tego niezwykle przydatnego urządzenia.

Montaż wkładów kominowych - instalację wkładów ze stali kwasoodpornej i żaroodpornej - oferuje Zakład Usług Kominiarskich Życie, który prowadzi Mistrz Kominiarski Wojciech Kałużny. Firma istnieje od 2001 roku i jest członkiem Korporacji Kominiarzy Polskich oraz Cechu Rzemiosł Budowalanych w Łodzi. Oferuje szeroki zakres usług, w tym: przegląd kominów - kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, czyszczenie kominów - kompleksowe czyszczenie przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych, oraz uszczelnianie kominów.

Co jeszcze warto wiedzieć o wkładach kominowych?     

Tak jak już wspomnieliśmy, wkłady kominowe to bardzo ważny element instalacji spalinowych oraz dymowych. I choć wkłady mogą być wykonane z różnych materiałów, to pełnią zawsze tę samą funkcję. Podczas spalania, oprócz dwutlenku węgla powstaje także para wodna, która miesza się z tlenkami azotu, a następnie skrapla. W ten sposób poprzez rozcieńczony kwas azotowy dochodzi do silnego zawilgocenia komina. A zbyt duża wilgoć jest przyczyną korozji cegły, a także zaprawy murarskiej, co skutkuje bardzo szybkim niszczeniem komina. Dlatego, aby uniemożliwić kontakt agresywnych substancji ze ścianami komina, stosuje się wkład kominowy. Należy pamiętać, aby produkt ten był odpowiednio dopasowany oraz kompatybilny z całym systemem ogrzewania. Gdy będzie właściwie zamontowany, wówczas zapewni odpowiednią szczelność instalacji grzewczej. Podczas montowania wkładu kominowego do gotowego już przewodu, należy wziąć pod uwagę jego wielkość oraz przekrój.                         

Wkłady kominowe to niezwykle istotna część zarówno w przypadku budownictwa przemysłowego, jak i podczas budowy mieszkań czy domów. Jeśli nie wiemy jak zakupić ten odpowiedni, warto zdać się na pomoc profesjonalistów z tej branży, którzy wybiorą dla nas najlepsze rozwiązanie.