Czasem w naszym życiu zdarzają się sytuacje, gdy decydujemy się na sprzedaż domu lub dostaniemy takowy w spadku, jednak trudno jest nam dokładnie oszacować jego wartość. Z pomocą tu może przyjść nam niezwykle ciekawa opcja dostępna na rynku, jaką jest wycena nieruchomości przez profesjonalistów. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o wycenie nieruchomości.

Co oznacza termin wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to tak naprawdę nic innego jak operat szacunkowy, czyli dokument urzędowy, którego celem jest określenie orientacyjnej kwoty jaką właściciel nieruchomości mógłby otrzymać za nią na wolnym rynku, porównując ją w obiektywny sposób do innych tego typu nieruchomości. Jak wiadomo, jest to tylko kwota szacunkowa, dlatego też niekoniecznie właściciel może otrzymać za dany obiekt dokładnie tą cenę, ponieważ wpływ na to ma także kilka innych czynników, takich jak na przykład chęć szybkiego sprzedania nieruchomości.

Kto zajmuje się wyceną nieruchomości?

Jeśli chcemy profesjonalnie wycenić naszą nieruchomość, to nie możemy zrobić tego sami, ponieważ operaty szacunkowe przygotować może tylko i wyłącznie rzeczoznawca majątkowy, czyli osoba do tego uprawniona. Ktoś, kto pracuje na tym stanowisku, musi posiadać wyższe wykształcenie, ukończone studia podyplomowe związane z wyceną nieruchomości, a także zdać państwowy egzamin, dzięki czemu posiadać będzie on nadane przez Ministerstwo Infrastruktury uprawnienia do wykonywania tego zawodu oraz odbyć co najmniej roczną praktykę w tym kierunku.

Jaki jest cel wyceny nieruchomości?

W zasadzie wycena nieruchomości kojarzy się wielu z nas po prostu z ocenieniem szacunkowej wartości domu przy jego sprzedaży bądź zakupie, jednakże tego typu usługa zlecona może być także w wielu innych sytuacjach takich, jak na przykład podział majątku, zabezpieczenie kredytu hipotecznego, ustalenie opłat za dzierżawę, użytkowanie wieczyste czy też zniesienie współwłasności.

Kto może zlecić wycenę nieruchomości?

Odbiorcą wyceny nieruchomości może być praktycznie każda osoba fizyczna do celów prywatnych takich jak sprawa podziału majątku czy sprzedaż nieruchomości, banki, aby mieć pełne informacje na temat zabezpieczenia kredytu hipotecznego, gdy się o takowy staramy, przedsiębiorstwa oraz urzędy państwowe, które mogą zlecić dokonanie wyceny na przykład w przypadku ściągnięcia lub ustalenia wysokości podatku od nieruchomości, czy też podczas sprzedaży jej prywatnemu inwestorowi.

Komu zlecić wycenę nieruchomości?

Jak zostało już to wspomniane nieco wcześniej, wyceną nieruchomości może zająć się tylko profesjonalista, dlatego też warto udać się w tym celu do firmy takiej jak Tagowa, której pracownicy nie tylko posiadają wszystkie niezbędne uprawnienia, ale także dokonają szybkiej a przy tym dokładnej wyceny każdej nieruchomości.