Budując dom, musimy nie tylko rozplanować układ istniejących w nim pomieszczeń, ale także poprowadzić we właściwy sposób wszystkie konieczne instalacje. Jedną z nich jest instalacja grzewcza, potocznie znana najczęściej jako centralne ogrzewanie. Przed przystąpieniem do projektowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Zobacz, co na ten temat podpowiadają specjaliści z firmy Ekomaks.

O czym należy pamiętać, wykonując projekt?

Projektując instalacje grzewcze, przede wszystkim należy mądrze rozplanować umiejscowienie kotła grzewczego czy pompy ciepła. Trzeba też wziąć pod uwagę planowane umiejscowienie grzejników, rur i przewodów, a jeśli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe – przebiegu całej instalacji, uwzględniając planowane ułożenie mebli w pomieszczeniu. Nieopłacalne byłoby bowiem ogrzewanie przestrzeni pod szafą lub lodówką. Konieczne jest ponadto przeanalizowanie rozmieszczenia wentylacji pomieszczeń czy izolacji budynku. W przypadku domów z kominem należy także pamiętać o tym, by był on łatwo dostępny. Wielu ekspertów wskazuje na to, że już na samym początku warto projektować instalację grzewczą pod docelowe paliwo opałowe, jakiego zamierzamy stosować do ogrzewania domu.

Co powinien zawierać projekt instalacji centralnego ogrzewania?

Dobrze przygotowany projekt pozwoli uniknąć wielu problemów i nieścisłości na etapie budowy. Przede wszystkim powinny się w nim znaleźć rzuty ogrzewanych kondygnacji naszego domu, wraz z wrysowanymi w nie grzejnikami, czy też rozprowadzeniem przewodów, pionami, szafkami rozdzielaczowymi i innymi elementami centralnego ogrzewania. Konieczne jest także zamieszczenie w nim rysunków, zawierających oznaczenie mocy cieplnej, wielkości grzejników, średnicy przewodów itp. O ile rzuty być może dzięki wiedzy technicznej jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, o tyle rozwinięcie instalacji powinno być w projekcie wykonane przez specjalistę, który posiada odpowiednie uprawnienia do projektowania instalacji. Co więcej, osoba taka - zgodnie z wymogami, jakie stawia Prawo budowlane - musi należeć do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Skąd wziąć projekt instalacji centralnego ogrzewania?

W niektórych przypadkach kupując projekt domu, równocześnie dokonuje się zakupu projektów poprowadzonych w nim instalacji. Nierzadko jednak trzeba taki projekt zmodyfikować, dostosowując do własnych oczekiwań i planowanego zużycia energii cieplnej. Bez względu na to, czy mamy już projekt, który wymaga przeróbek, czy potrzebujemy stworzenia projektu od podstaw, konieczne jest znalezienie specjalisty, który wykona ostateczny projekt instalacji centralnego ogrzewania. W Kielcach jest to firma instalacyjna Ekomaks, która zajmuje się kompleksowym opracowaniem dokumentacji projektowej w branży instalacyjno-sanitarnej i specjalizuje się w instalacjach centralnego ogrzewania. Firma wykonuje zarówno projekty nowych inwestycji, jak i rozbudowy, wymiany, modernizacje, termomodernizacje i adaptacje istniejących obiektów. Pracownicy Ekomaks montują nowoczesne systemy, mające ogromny wpływ na zwiększenie energooszczędności domów jednorodzinnych. Oferta firmy obejmuje montaż pomp ciepła, ogrzewania podłogowego i grzejnikowej instalacji grzewczej, systemów rekuperacyjnych, a także odkurzaczy centralnych. Ponadto, przy współpracy możemy liczyć na przygotowanie dokumentacji geologicznej niezbędnej podczas wykonawstwa dolnego źródła ciepła - pomp ciepła. Postaw na firmę, która zapewnia fachowe doradztwo w zakresie doboru technologii grzewczych optymalnych dla danego budynku.