Elewacja domu jednorodzinnego ma na celu zapewnienie ochrony ścian zewnętrznych przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W ostatnich latach można zauważyć także inną funkcję elewacji, a mianowicie traktowana jest ona jako jeden z elementów dekoracyjnych domu. Dość popularne jest również stosowanie tynków cienkowarstwowych. Zanim wykończysz elewację swojego domu, dowiedz się, czym można wykończyć elewację.

Wykończenie elewacji a technologia budowania ścian zewnętrznych

Czas na wykończenie elewacji nadchodzi wtedy, gdy zakończone zostaną prace mokre w pomieszczeniach. Obecnie najczęściej wykonuje się ocieplenie ścian zewnętrznych, które następnie się tynkuje. W marketach z artykułami budowlanymi możemy znaleźć tynki w rozmaitych barwach, dzięki czemu kolor tynku może być dobrany do dachu, okien, drzwi i innych elementów obiektu budowlanego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do ozdabiania elewacji wykorzystuje się także inne materiały. Przykładem może być drewno, kamień lub tworzywa imitujące inne materiały. Ze względu na to, iż domy są głównie budowane w technologii murowanej, ich ściany zewnętrzne zwykle są wykańczane tynkiem, a miejscowo dekoruje się je innymi materiałami, które zostały wspomniane wcześniej.

Zanim weźmiemy się za prace elewacyjne, powinniśmy wiedzieć, że sposób, w jaki elewacja będzie wykończona, zależy także od technologii stawiania ścian zewnętrznych. W przypadku ścian jednowarstwowych najczęściej stosowanym rozwiązaniem są tradycyjne tynki lub tynki cienkowarstwowe. To, który z nich zastosujemy, zależy od gładkości ścian. Z kolei, gdy mamy ściany zewnętrzne dwuwarstwowe, które są ocieplone styropianem lub wełną mineralną, zalecane jest ich tynkowanie cienkowarstwowym. W przypadku trójwarstwowych ścian funkcję elewacji może pełnić ściana osłonowa, którą wykonuje się z ceramiki, klinkieru lub silikatów. Jednakże możliwe jest otynkowanie tej powierzchni. Natomiast w przypadku ścian szkieletowych zazwyczaj stosuje się drewnianą oblicówkę, którą także można otynkować po zamontowaniu warstwy dodatkowego ocieplenia.

Jakich cienkowarstwowych tynków używa się podczas prac elewacyjnych?

W trakcie realizacji prac elewacyjnych firmy budowlane bardzo często stosują cienkowarstwowe tynki. Zazwyczaj korzysta się z nich, gdy ściany zewnętrze są ocieplone w technologii BSO. Dużą popularnością cieszą się tynki mineralne, w których znajdziemy spoiwo cementowo-polimerowe lub cementowe. Jeżeli zdecydujemy się na takie tynki, musimy pamiętać, że najlepiej sprawdzą się produkty w barwie szarej lub białej. Mineralne tynki cienkowarstwowe charakteryzują się paroprzepuszczalnością, dlatego doskonale sprawdzą się jako wykończenie elewacji ścian ocieplonej za pomocą wełny mineralnej.

Nieco innym rozwiązaniem, które w swoich pracach wykorzystują fachowcy z firmy budowlanej PATBUD z Rudy Śląskiej, jest wykończenie elewacji cienkowarstwowymi tynkami akrylowymi, które są tworzone na bazie dyspersyjnych polimerowych żywic. Tego typu tynki są elastyczne, aczkolwiek mają swoje minusy. Głównym jest to, że nie najlepiej radzą sobie z przepuszczaniem pary wodnej, co dyskwalifikuje je wtedy, gdy ocieplenie domu wykonane jest z wełny mineralnej. Poza tym w pracach elewacyjnych wykorzystuje się tynki silikatowe, silikonowe oraz silikonowo-silikatowe.