Zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w używanych na co dzień pomieszczeniach jest bardzo istotne. Obecnie właściciele domów mogą zdecydować się na wybór jednej z dwóch dostępnych technologii – klasycznych grzejników lub ogrzewania podłogowego. To właśnie druga z wymienionych opcji – pomimo że jest droższa – cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Skąd zatem wynika taki stan rzeczy?

Jakie są największe zalety ogrzewania podłogowego?

Sposób funkcjonowania ogrzewania tego typu pozwala w bardzo prosty sposób stworzyć w każdym pomieszczeniu optymalny komfort cieplny, który z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. W jakiś sposób? Chodzi oczywiście o to, że przy wykorzystaniu nowoczesnego ogrzewania podłogowego temperatura przy posadce jest nieco większa od tej na wysokości głowy. Powstały w ten sposób przyjemny mikroklimat gwarantuje znacznie przyjemniejsze funkcjonowanie każdego dnia.

Na tym jednak zalety się nie kończą. Ta technologia ogrzewania oddaje ciepło poprzez promieniowanie. Zapewnia to równomierny rozkład temperatury w każdym miejscu w domu. Dzięki temu też można ją obniżyć o średnio 2 stopnie Celsjusza, co w porównaniu do zwykłych grzejników, pozwala zaoszczędzić około 30% energii w skali roku. Jest to również ciekawa propozycja dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami. W przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego tzw. podłogówka nie powoduje unoszenia się drobinek kurzu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?

Oczywiście, że tak. Inżynierom z branży sanitarno-grzewczej nie udało się jeszcze opracować rozwiązania technologicznego charakteryzującego się wyłącznie zaletami. Jak zatem cała sprawa wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego? Za największą wadę uważa się fakt, że w sytuacji, w której dojdzie do uszkodzenia jednego z elementów instalacji, właściciele muszą liczyć się z koniecznością skuwania posadzki. Choć usterki zdarzają się niezwykle rzadko, warto jednak o tym pamiętać.

Czasami problematyczne okazuje się również kwestie finansowe. Ogrzewanie podłogowe – biorąc pod uwagę materiał i robociznę – jest o około 35-40% droższe od tradycyjnych grzejników. Jednakże wyższe koszty zwracają się już po kilku latach – ze względu na większą wydajność i niższe zużycie energii.

Jeżeli natomiast chodzi o sam montaż, to nie jest on nie tylko skomplikowany, ale każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do inwestycji. Realizację prac z pewnością warto powierzyć specjalistom z firmy Tropfen, którzy oferują obsługę kompleksową. Fachowcy zajmą się wykonaniem projektu instalacji, dokonają niezbędnych obliczeń, a także zadbają o przygotowanie szczegółowej wyceny. Jak zatem wyraźnie widać ogrzewanie podłogowe to wariant warty uwagi, aczkolwiek nie należy traktować go w kategoriach w kategoriach doskonałego.