Współcześnie dachy kryje się dachówką, blachą w postaci blachodachówki albo płaską, materiałami bitumicznymi: papą i gontem. Pokrycie dobierane jest zwykle do architektury budynku. Warto też wziąć pod uwagę otoczenie – nad morzem blaszany dach będzie bardziej narażony na korozję, a w cieniu, pod drzewami na dachówkach pojawią się mech i porosty. Część budujących wybiera pokrycia typowe dla regionalnej architektury. Czym pokryć dach?

Kryteria wyboru pokrycia dachowego
Wybór pokrycia dachowego, to bardzo przyjemna, ale też odpowiedzialna i trudna decyzja. Jeśli podejmuje się ją na etapie wyboru projektu, nie jesteśmy niczym ograniczeni - projekt pokrycia dachowego można zmieniać, nie narażając się na dodatkowe koszty. Jeśli w grę wchodzi remont starego pokrycia, ograniczeniem są warunki techniczne. Jednak w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na koszty. Dach to spore obciążenie dla budżetu domowego. Jeżeli środki finansowe są ograniczone, łatwiej będzie go pokryć gontem bitumicznym czy blachodachówką niż dachówką ceramiczną. Tańszy też będzie dach płaski.

Stopień skomplikowania dachu i pochylenie połaci
Jeśli dach domu nie jest płaski, lepiej zastosować materiały o małych wymiarach - dachówki, gonty, wióry. Do dachów o dużych płaszczyznach najlepiej użyć pokrycia w płytach, na przykład blachodachówki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przy układaniu takich materiałów na skomplikowanych dachach, powstaje dużo odpadów. Czasami może się okazać, że przy użyciu tańszego materiału w dużych arkuszach zyskujemy naprawdę niewiele, w porównaniu z droższym materiałem o mniejszym formacie. Im szczelniejsze pokrycie, tym mniejszy spadek może mieć dach. Pokrycia dachowe, które nie tworzą ciągłej, szczelnej powłoki, można układać na dachach o małym kącie nachylenia, pod warunkiem że zastosuje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci deskowania i wstępnego krycia.

Nośność konstrukcji dachu
Przy budowie nowego domu, na etapie projektu pokrycie dachowe będzie determinować rozwiązania konstrukcyjne: przekroje i rozstaw krokwi, rodzaj wstępnego krycia. Konstrukcję więźby dachowej trzeba uwzględnić przede wszystkim wtedy, gdy wymienia się stare pokrycie na nowe. Jeżeli istniejąca konstrukcja jest osłabiona przez lata eksploatacji, łatwiej i taniej będzie odciążyć jej elementy, zamieniając stare pokrycie na lżejsze, niż wzmacniać lub wymieniać całą konstrukcję.

Wbrew pozorom, na wybór dachu może mieć wpływ otoczenie. Warto sprawdzić, czy na rodzaj materiału pokryciowego nie będzie miał wpływu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, to i tak warto dobierać pokrycie, by pasowało do tendencji panujących w najbliższym sąsiedztwie. Warto też poświęcić więcej czasu na wyszukanie sprawdzonej ekipy z doświadczeniem w układaniu danego materiału, która zadba kompleksowo również o niezbędne akcesoria.