Nowe rozwiązania i materiały pojawiają się w każdej dziedzinie życia, otwierając całkiem odmienne możliwości. W przypadku aranżacji przestrzeni wokół domu dobrym przykładem takiej innowacji jest wprowadzenie wielkoformatowych płyt betonowych, za pomocą których można utwardzać nawierzchnię podjazdów lub tarasów. Choć wykorzystują one dobrze już znane technologie produkcji betonu, to pozwalają na osiągnięcie prawdziwie spektakularnych efektów.

 

Materiały do wyłożenia podjazdów, ścieżek i tarasów – krótki przegląd

Atrakcyjność każdej nieruchomości zależy od wielu połączonych ze sobą elementów składających się na obraz całości. Decydujące znaczenie ma tu przede wszystkim sama bryła budynku i jej walory estetyczne. Nawet najlepiej zaprojektowany obiekt nie będzie się jednak prezentował zbyt efektownie, jeśli teren wokół niego nie będzie zadbany, a sposób jego zagospodarowania nie stworzy harmonijnej i spójnej wizji. W przypadku domów jednorodzinnych decydujące znaczenie ma przylegający do budynku ogród – użyta w nim roślinność, dekoracje i elementy małej architektury. Ważny jest jednak również podjazd i znajdujące się przed domem chodniki, które często ze względu na swoją dużą powierzchnię mają duży wpływ na to, jak prezentuje się budynek. Dobranie odpowiedniej nawierzchni, która będzie zarazem praktyczna i dopracowana pod względem estetycznym nie zawsze jest proste, zwłaszcza w przypadku architektury inspirowanej modnym minimalizmem. Jednym z niezawodnych sposobów na uzyskanie spektakularnego efektu jest w takim przypadku utwardzenie podjazdu i chodników przy wykorzystaniu wielkoformatowych płyt betonowych – podsumowuje specjalistka z firmy New Garden Style, zajmującej się projektowaniem i dostarczaniem wyposażenia do aranżacji ogrodów.

Przestrzeń wokół domu, która wymaga odpowiedniego utwardzenia to przede wszystkim podjazd prowadzący do bramy wjazdowej, do garażu lub miejsc postojowych oraz chodniki, a często także ścieżki ogrodowe czy teren znajdujący się przed wejściem do budynku. Istnieje wiele sposobów na wykonanie trwałej nawierzchni, po której mogą się przemieszczać pojazdy i ludzie. Do popularnych, lecz niezbyt praktycznych należy choćby wysypanie i ubicie drobnego żwiru z jasnych gatunków kamienia naturalnego. Takie rozwiązanie może się dobrze prezentować, lecz wiąże się z koniecznością dość częstego poprawiania i rozgarniania kamyków, ciężko także ustrzec się przed rozsypywaniem się ich na trawniki. Wiele osób decyduje się na ułożenie klasycznej betonowej kostki, nie jest ona jednak elegancka i często kompletnie nie pasuje do nowoczesnych budynków. Alternatywą jest skorzystanie z kostki z kamienia naturalnego, która, choć znacznie droższa, jest jednak nie tylko ładniejsza, ale też bardzie wytrzymała.

Kostka brukowa jest zwykle wykonywana z bazaltu lub granitu. Obie te skały pochodzenia magmowego odznaczają się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną, a ponieważ powstały na znacznej głębokości i pod bardzo dużym ciśnieniem wyróżniają się wysoką spoistością i twardością. Ze względu na swoją niewielką nasiąkliwość nie przyjmują zbyt łatwo zabrudzeń i są mrozoodporne. Poza znakomitą trwałością i odpornością na ścieranie odznaczają się również atrakcyjnym wyglądem. Zarówno bazalt, jak i granit występują m.in. w różnych odcieniach modnej szarości. Struktura bazaltu jest jednak bardziej jednorodna, a granitu urozmaicona za sprawą ziaren minerałów, z których się składa.

Mimo swoich zalet kostka brukowa z kamienia naturalnego ma też pewne wady. Choć nie można jej nic zarzucić pod względem wyglądu, trwałości czy elegancji to nie ma praktycznego sposobu, by wykonać z niej zupełnie płaską i jednolitą powierzchnię. Drobne różnice w kształcie i ukształtowaniu poszczególnych kostek sprawiają, że nawierzchnia zawsze będzie nieco nierówna. Kolejnym mankamentem jest rozmiar kostek. Podjazd i chodniki ułożone z tak niewielkich fragmentów mogą się znakomicie sprawdzać przed budynkami nawiązującymi do form bardziej tradycyjnych, nie wyglądają jednak dobrze w połączeniu z nowoczesnymi projektami, w których stawia się na spore płaszczyzny i regularne geometryczne kształty.

 

Płyty betonowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Znakomitą alternatywą dla kostki brukowej z kamienia naturalnego będą płyty z betonu architektonicznego. Choć wielu osobom beton kojarzy się z typową kostką betonową, to oba te materiały i produkty nie mają ze sobą wiele wspólnego, jeśli chodzi o estetykę oraz charakterystykę użytego materiału. Beton architektoniczny jest wprawdzie również wytwarzany z cementu, jednak dodaje się do niego znacznie drobniejsze kruszywo oraz szereg dodatków poprawiających jego właściwości. Kluczowe jest wprowadzanie plastyfikatorów modyfikujących ilość potrzebnej wody i ograniczających tzw. skurcz, czyli zmianę wymiarów podczas odlewania poszczególnych elementów. Inna jest również technologia produkcji, ponieważ beton architektoniczny jest lepiej zagęszczany, co umożliwia uzyskanie gładkich i jednolitych powierzchni bez porów i pustek powietrznych. Co więcej, płyty betonowe oferowane przez New Garden Style są zbrojone i grube (8cm), dzięki czemu są trwałe, nie pękają i nadają się na podjazdy.

Poza dużą jednorodnością masy beton architektoniczny wyróżnia się ciekawym i zróżnicowanym wybarwieniem, osiąganym za sprawą stosowanych dodatków oraz wykorzystanego cementu. W zależności od planowanego efektu do produkcji elementów betonowych może być wykorzystany np. cement hutniczy odznaczający się jasnym szarym kolorem. Bardzo często dla uzyskania ciekawych efektów do masy wprowadza się różne barwniki dające np. efekt rdzawych plam czy białawych wykwitów będących interesującym wzbogaceniem wyglądu gotowej płyty.

Płyty z betonu architektonicznego przeznaczone do utwardzania nawierzchni  są dostępne w różnych rozmiarach. W przypadku zagospodarowywania przestrzeni znajdującej się wokół nowocześnie zaprojektowanego budynku warto zwrócić szczególną uwagę na płyty wielkoformatowe. Płyty betonowe tarasowe oraz te przeznaczone do wykonania podjazdów o zdecydowanie większych wymiarach dobrze wpisują się w charakter domów utrzymanych w stylu minimalistycznym czy coraz bardziej modnego również w budownictwie mieszkaniowym brutalizmu, stawiającego na surowość, jednolite płaskie powierzchnie oraz urozmaicone, lecz naśladujące naturalne wzory.

Płyty betonowe dobrze komponują się z innymi stosowanymi w nowoczesnym budownictwie materiałami i rozwiązaniami – dużymi taflami szkła, naturalnym drewnem i kamieniem, ale także aluminium, stalą nierdzewną oraz bardzo ciekawie wyglądającą stalą kortenową. Ich zaletą jest również to, że świetnie łącza w sobie walory estetyczne z użytkowymi. Z uwagi na wysoką wytrzymałość betonu, płyty, zwłaszcza te o grubości 8 centymetrów można z powodzeniem wykorzystywać jako nawierzchnię, po której będą się poruszały samochody osobowe.

Ułożenie podjazdu z płyt betonowych zapewnia dobrą trwałość, wymaga jednak starannie przygotowanego podłoża. Teren musi być precyzyjnie wyrównany i utwardzony grubą, zagęszczoną warstwą drobnego żwiru o nieregularnych krawędziach, najlepiej tzw. klińca. Ze względu na rozmiary powierzchni ważne będzie utrzymanie odpowiedniego spadku ułatwiającego spływanie wody. Istotne będzie zachowanie odstępów między płytami i wypełnienie ich odpowiednim materiałem. Płyty, które nie są pokryte cienką warstwą tworzywa sztucznego, warto odpowiednio zaimpregnować, by ochronić je przed zabrudzeniem olejem czy innymi płynami, które mogą wyciec z auta.

 

Jakie efekty można uzyskać, korzystając z płyt betonowych?

Wyłożenie podjazdu i chodników wokół domu płytami betonowymi daje szerokie możliwości uzyskania różnych efektów wizualnych. Płyty wielkoformatowe są dostępne zarówno w postaci dużych kwadratów, jak i prostokątów. Pozwala to na ułożenie płyt w równomierną, regularną siatkę, ale również w rozmaite wzory, podobnie jak tradycyjne okładziny ceramiczne. Arsenał środków pozostających w dyspozycji osoby planującej wygląd otoczenia domu jest jednak bogatszy, ponieważ beton architektonicznym może być barwiony na wiele różnych kolorów. Płyty są więc dostępne w naturalnych dla betonu szarościach, ale także w wersjach zbliżonych do antracytu, specjalnie bielonych lub przyciemnianych dla uzyskania efektu ciemnej szarości. Oferowane są również płyty w innych kolorach, np. ceglastej czerwieni.

Wybierając wielkoformatowe płyty betonowe, nie trzeba jednak ograniczać się wyłącznie do operowania rozmiarem, kształtem i kolorem. Powierzchnia płyt betonowych może być wykończona na różne sposoby. Poza typową dla betonu architektonicznego gładką i jednolitą strukturą dostępne są również płyty porowate, oferujące podobny efekt jak przy tradycyjnym, niezbyt starannie odlanym betonie konstrukcyjnym, pełne drobnych otworów po pęcherzykach powietrza. Równie atrakcyjnie pod względem wizualnym prezentują się płyty groszkowane z odciśniętym wyraźnym wzorem bardzo zbliżonym do tego, jaki można uzyskać przy obróbce kamienia naturalnego. Zróżnicowana faktura powstanie również wskutek odciśnięcia wzoru identycznego, jaki pojawia się po szczotkowaniu powierzchni płyty.

Warto pamiętać, że choć płyty z betonu architektonicznego są wymarzonym wykończeniem dla otoczenia nowocześnie zaprojektowanego domu, to sprawdzą się również w niemal każdym innym otoczeniu. Ze względu na swój uniwersalny charakter płyty z betonu łączą się dobrze z każdym budynkiem, niezależnie od stylu, w jakim go zaprojektowano. Płyty będą świetnym uzupełnieniem domów nieco bardziej konserwatywnych od klasycznej architektury czerpiącej z tradycji dworkowej czy ludowej po istniejące już budynki, które można zaliczyć do szeroko rozumianego architektonicznego eklektyzmu.