Stolarka aluminiowa to przyszłość budownictwa mieszkaniowego zwłaszcza o profilu energooszczędnym. Jej unikalne parametry użytkowe sprawiają, że sprawdzi się nawet w najbardziej unikalnych projektach zwierających duże przeszklenia. Fakt, że produkowana jest na zamówienie, każdorazowo dostosowana do konkretnych potrzeb inwestora sprawia, że jest ona numerem jeden na liście materiałów, z których produkuje się okna i drzwi.

Okna z aluminium — jakie są parametry użytkowe glinu?

Okna aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością konstrukcyjną, dlatego są one podstawowym materiałem do produkcji dużych przeszkleń. Choć najlepiej prezentują się w budownictwie nowoczesnym, bardzo często stosowane są również podczas modernizacji starych obiektów budowlanych. Materiał użyty do ich produkcji cechuje się dużą plastycznością. Stolarka z glinu może być dowolnie kształtowana. Dlatego ten typ okien i drzwi często wybierany jest w przypadku przeszkleń o nietypowych wymiarach, czy parametrach użytkowych szyb. Przykładem firmy, która zajmuje się projektowaniem, produkcją, a następnie jej montażem jest firma Eska PHU Mariola Wiśniewska. Co ważne, wytrzymałość aluminium jest tak duża, że może być używana do produkcji okien pancernych, kuloodpornych i antywłamaniowych. Możliwość wielokrotnego recyklingu glinu sprawia, że ich stosowanie w budownictwie jednorodzinnym, czy też w budynkach publicznych jest zgodne z modnym i coraz popularniejszym nurtem budownictwa eco.

Okna o profilach aluminiowych cechuje wysoka energooszczędność. Ich współczynnik przenikania ciepła Uw może wynosić nawet około 0,5 W/(m2.K).

Zalety stolarki drzwiowej z aluminium

Aluminium może być używane również do produkcji drzwi zewnętrznych, które podobnie jak okna będą cechować się dużą odpornością na zniszczenie, a ze względu na wspomnianą plastyczność glinu mogą one występować w różnych nietypowych wariantach. W zależności od potrzeb ocieplane są one wełną mineralną, pianką poliuretanową lub styropianem. Podobnie jak okna drzwi z aluminium nie wymagają okresowej konserwacji.