Bez projektu architektonicznego, nie można dzisiaj budować solidnego, bezpiecznego, a także ergonomicznego domu. To właśnie architekci, dbają o to, aby dany budynek spełniał oczekiwania klienta, wpasowując się idealnie w warunki, jakie oferuje budżet, a także działka budowlana. Projekt architektoniczny, jest zatem jednym z najważniejszych elementów całej inwestycji. Dowiedz się, co powinien zawierać, i w jakiej formie.

Forma projektu architektonicznego

Projekt architektoniczny, wielokrotnie jest tworzony w dwóch wersjach. Mowa o tej standardowej papierowej, oraz cyfrowej. Jest to ważne, aby zachować jak największa precyzję, co ważne jest w pracach geodetów, pracowni instalatorskich, oraz oczywiście ekip budowlanych. Podkreślić należy również to, że projekt wielokrotnie dołączany jest do dokumentacji administracyjnej i stanowi ważny przedmiot realizacji inwestycji, również pod kątem prawnym. Niestosowanie się wykonawców do jego założeń, można w szybki sposób udowodnić sądowo. Warto zatem wiedzieć to, jak bardzo ważny na placu budowy i poza nim jest projekt architektonicznych danego budynku.

Projekt architektoniczny – części opisowa, techniczna, obliczeniowa i wizualizacje

Projekt architektonicznych składa się dzisiaj z wielu części. Zalicza się do niej tą opisową, w której każdy element projektowy, zostanie opisany słownie. Z części technicznej, która składa się na rysunki. Z części obliczeniowej, gdzie przedstawione będą główne założenia matematyczne, a także zestawienia wymaganych materiałów budowlanych. Oraz z ostatniego elementu, którym są wizualizacje. To one często są tworzone po to, aby klient mógł zdecydować, czy jego dom nie wymaga w projekcie, jakichś poprawek.

Rzuty i zagospodarowanie terenu

Każdy projekt architektoniczny musi składać się na rzuty budynki oraz na sposób zagospodarowania terenu. Podstawowymi informacjami, są zatem: powierzchnia budynku (netto), powierzchnia poszczególnych pomieszczeń (piwnic, garaży itp.), kubatura ogrzewana i pozbawiona ogrzewania. Jeśli chodzi o rysunki mowa zaś o: rzutach wszystkich poziomów domu (z fundamentami i więźbą dachową włącznie), przekrojach miejsc charakterystycznych (na przykład schodów), charakterystyce elewacji, rysunkach instalacji wewnętrznych. Ważne są także informacje dotyczące: konstrukcji domu, użytych do budowy materiałów, kategorii geotechnicznych, posadowienia budynku, układu i rozmieszczenia szczególnych instalacji, czy charakterystyki energetyczne budynku (roczne zapotrzebowanie potrzebne do ogrzania 1 m2 powierzchni).

Podejmij współpracę z biurem PROJECT-SYSTEM

Jeśli potrzebujesz zatem szerokiej obsługi architektonicznej, zgłoś się do biura PROJECT-SYSTEM, które obsługuje klientów indywidualnych, instytucjonalnych, oraz biznesowych. Z licznymi realizacjami firmy, zapoznasz się na jej dedykowanej stronie www.