Wykonanie badań geotechnicznych gruntu jest bardzo ważne przed rozpoczęciem budowy domu. Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy korzystamy z gotowych projektów domów. Gotowe projekty przystosowywane są pod budowę domów na gruncie stabilnym, przeciętnym. Natomiast, gdy planujemy budowę na terenie o mniejszej nośności niż przewidziany w gotowym planie może dojść do osiadania budynku i pękania ścian.

Parametry sprawdzane podczas badań geotechnicznych

Zanim podjęte zostaną wszelkie roboty budowlane trzeba sprawdzić specyfikację gruntu, na którym ma znaleźć się budowla. W tej istotnej rzeczy, jaką niewątpliwie są badania geotechniczne gruntu, wyróżnia się trzy parametry wpływające na koszty i bezpieczeństwo posadowienia budynku. Wykonaniem badań geotechnicznych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest Ośrodek Rzeczoznawstwa i Techniki Budowlanej O/W PZITB.

Pierwszym parametrem jest położenie. Miejsce, w których powstanie budowla jest bardzo istotne. Niektóre obiekty stawiane są na skarpach, z kolei inne znajdują się na obniżonym terenie. Podczas sprawdzania położenia trzeba pamiętać także o zmienności warunków pogodowych. W tej sprawie warto zaobserwować, np. gdzie spływają wody opadowe podczas intensywnych dreszczów, bowiem mogą one mieć różny wpływ na powstały budynek.

Kolejnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest poziom wód gruntowych w miejscu, w których chcemy wybudować dom. Sprawdzenie tego jest w szczególności istotne dla domów podpiwniczonych. Wysoki poziom wód gruntowych może być przyczyną trudności w trakcie budowania domu oraz w trakcie izolacji fundamentów. Należy mieć na uwadze także to, że tereny o dużej wilgoci cechują się gorszą nośnością niż gleby przepuszczalne i zwarte. Budowanie obiektów na działkach, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych wiąże się również z większymi kosztami inwestycyjnymi.

Ostatnim, równie ważnym parametrem jest rodzaj gruntu. Roboty budowlane na terenach takich jak gleby organiczne, miękko piaszczyste i miękko gliniaste są najgorsze, ze względu na to, że takie podłoża mają słabą nośność. Budowanie domu i innych obiektów na takich ziemiach wiąże się z ryzykiem osiadania. Poza ryzykiem, budowanie obiektów na takich terenach jest droższe. Badania geotechniczne na takich gruntach pozwolą na sprawdzenie, czy pod pierwszą warstwą podłoża znajdują się gleby umożliwiające przeprowadzenie prac budowlanych.

Dokumentacja geotechniczna

Przeprowadzone badania geotechniczne gruntów powinny mieć wykonaną odpowiednią dokumentację. Dokumentacje geotechniczne muszą zawierać część graficzną i pisemną. W części graficznej umieszczone są mapki zawierające przekrój geotechniczny z wyróżnieniem warstw gruntu, lokalizację ewentualnych odkrywek oraz dokładne umiejscowienie wykonanych odwiertów.

Pisemna część dokumentacji zawiera analizę gruntu i zalecenia dotyczące budowy fundamentów. Poza tym uzupełnienie dokumentacji pisemnej stanowią informacje o rodzajach gruntów, ich parametry i wzajemne położenie. W dokumentacji powinny znaleźć się informacje na temat nośności gruntów oraz głębokości występowania wód gruntowych i ich wpływ na wykonywanie prac ziemnych. Niezbędna jest również informacja o przypuszczalnych zmianach poziomu wód gruntowych oraz uwagi dotyczące preferowanych opcji odwodnienia terenu i zabezpieczeniu skarp.