Sprawnie działająca instalacja wentylacyjna to warunek konieczny do bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych o różnym przeznaczeniu. W magazynach, zakładach produkcyjnych, hotelach czy galeriach handlowych najczęściej stosuje się wentylację mechaniczną i wentylację mechaniczną z funkcją odzysku ciepła. Oba te rozwiązania mają wiele zalet, ale można też przypisać im kilka minusów. Jednym z największych jest uciążliwy hałas. Skąd się bierze? Jak ograniczyć jego emisję?

Dlaczego wentylacja mechaniczna hałasuje?

Można wymienić co najmniej kilka przyczyn dokuczliwego hałasu emitowanego przez wentylację mechaniczną. Pierwszym z czynników jest praca wentylatorów, które, aby zapewnić stałą wymianę powietrza w obiekcie, działają nieustannie. Podczas zakupu najważniejszych elementów instalacji wentylacyjnej, czyli wentylatorów i centrali wentylacyjnej, warto więc zwrócić uwagę na ich parametry akustyczne. Zdarza się jednak i tak, że mimo wyboru urządzeń wysokiej klasy, użytkownikom obiektu nadal dokucza hałas. Może być to związane ze zbyt wysoką stratą ciśnienia w systemie wentylacyjnym lub ze zbyt dużą ilością powietrza działającą na określone zawory. Często przyczyną nadmiernego hałasu jest też nieprawidłowo przeprowadzona izolacja akustyczna rur wentylacyjnych. Brak elastycznych połączeń przewodów powoduje, że uciążliwe dźwięki roznoszą się po rurach. W dodatku, jeśli instalacja pozbawiona jest tłumików lub gdy są one dobrane niewłaściwie, problem urasta do wyższej rangi. Nie od dziś wiadomo przecież, że hałas ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Być może użytkownicy budynku z hałaśliwą wentylacją mechaniczną nie doznają uszkodzenia słuchu, ale z pewnością obniży się komfort ich pracy i samopoczucie. Dlatego też warto szukać skutecznych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć uciążliwe dźwięki dobiegające z instalacji wentylacyjnej.

Czego NIE NALEŻY robić?

Kiedy nowo zamontowana wentylacja mechaniczna okazuje się zbyt głośna, większość osób zarządzających danym budynkiem wybiera drogę na skróty i postanawia zredukować ilość powietrza przepływającego przez instalację. Jak informuje specjalista z hurtowni wentylacyjnej PEFRA:

„Rzeczywiście skutkuje to zmniejszeniem się dokuczliwych dźwięków, ale jednocześnie zredukowana zostaje też ilość świeżego powietrza dostarczanego do poszczególnych pomieszczeń. Można więc śmiało powiedzieć, że w ten sposób upośledzamy podstawową funkcję wentylacji mechanicznej. Zbyt mały nawiew może być problematyczny zarówno dla użytkowników obiektów przemysłowych, jak i dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Wentylacja usuwa przecież nagrzane powietrze, brzydkie zapachy, drobne zanieczyszczenia. Sprawnie działający system jest kluczowy dla naszego zdrowia. Ma też wpływ na prawidłową eksploatację urządzeń przemysłowych”.

Dbałość o parametry akustyczne wentylacji mechanicznej na etapie jej projektowania

Nie da się ukryć, że o możliwym hałasie emitowanym przez wentylację mechaniczną powinno się pomyśleć już na etapie jej projektowania. Dlatego też zadanie to należy powierzyć specjalistom. Profesjonaliści dobiorą wszystkie elementy instalacji do potrzeb danego budynku – moc wentylatorów, długość i przekrój kanałów wentylacyjnych itp. Dobrze wyposażone hurtownie wentylacyjne oferują bogaty przekrój rozwiązań, dzięki którym można zredukować powstawanie dokuczliwych dźwięków. Dostępne są chociażby wentylatory cichobieżne, obudowy tłumiące hałas oraz różne rodzaje tłumików wentylacyjnych. Dużym zainteresowaniem instalatorów cieszą się tłumiki absorpcyjne wykorzystujące zjawisko rozproszenia energii akustycznej w porach specjalnego materiału pochłaniającego, którym wykłada się ścianki przewodów wentylacyjnych. Popularne są także modele refleksyjne, które wykorzystują zjawisko zmiennego oporu akustycznego wewnątrz powierzchni rury wentylacyjnej. Zmiana pola jej przekroju skutkuje częściowym odbicie fali akustycznej w kierunku źródła. Projektanci systemów wentylacyjnych rekomendują też zastosowanie tłumików w centralach wentylacyjnych. Tu warto wspomnieć o tłumikach kulisowych, które wypełnione są dźwiękochłonnym, niepalnym materiałem. W trudno dostępnych miejscach instalacji wentylacyjnej montuje się zaś tłumiki elastyczne. Montaż tłumików powinien odbyć się jednocześnie z montażem urządzeń wydechowych. Właściwa lokalizacja tłumików warunkuje ich wydajność, a tym samym skuteczność tłumienia hałasów. Warto dodać, że tłumiki akustyczne można zainstalować po oddaniu do użytku instalacji wentylacyjnej, aczkolwiek jest to bardziej problematyczne niż ich bezzwłoczny montaż.