Niemalże każdy inwestor, który zdecydował się na budowę domu, zastanawia się, co zrobić z ziemią, która pozostała z wykopu fundamentów. Zalegająca na stercie gleba może dezorganizować i utrudniać wykonywanie innych robót budowlanych. Z drugiej strony zaś nie możemy tak po prostu wyrzucić jej za ogrodzenie. Jak legalnie pozbyć się ziemi z działki budowlanej? Sprawdź, co warto o tym wiedzieć i co ma do zaoferowania firma Tontrans z Łomianek!

Ziemia na placu budowy a jej wykorzystanie

W świetle obowiązujących przepisów, ziemia z wykopu fundamentowego nie jest odpadem, jeśli tylko zostanie zagospodarowana na terenie działki budowlanej. Wielu inwestorów nie wie jednak, w jaki sposób taką glebę wykorzystać. Ziemię można podzielić na urodzajną i nieurodzajną. Ta pierwsza to 25-30 centymetrowa warstwa wierzchnia, która określana jest mianem gleby próchniczej bądź humusu. Humus doskonale nada się do założenia ogrodu lub kwiatowych rabat. Jeśli mamy w planach tego typu prace, lepiej nie pozbywać się z działki gleby urodzajnej, gdyż jej ponowny zakup będzie wiązać się z dość dużym kosztem. Należy od razu oddzielić ją od gleby nieurodzajnej i uformować w pryzmę.

Co zatem zrobić z ziemią nieurodzajną? Można zdecydować się na wywóz ziemi z załadunkiem, czym zajmuje się sprawdzona firma Tontrans. Co prawda, ziemia z gruzem czy też kiepskiej jakości nie przyda się nam ona do uprawy roślin, aczkolwiek ostatecznie możemy wykorzystać ją do wyrównania terenu na działce, usypania dekoracyjnych skarp, zrobienia skalniaka czy też tarasu. Jałowe i gliniaste podłoże sprawdzi się w przypadku, gdy np. planujemy budowę oczka wodnego lub stawu. Jednak jeżeli chcesz się jej pozbyć, to warto postawić na usługi firmy Tontrans.

Składowanie ziemi na placu budowy

Chcąc w późniejszym czasie wykorzystać ziemię z wykopów, należy ją odpowiednio zabezpieczyć.  W tym celu powinniśmy wybrać osłonięte od słońca miejsce na działce. Pamiętajmy jednak, by pryzma nie znajdowała się zbyt blisko drzew, gdyż zalegająca ziemia utrudni roślinom pobieranie wody opadowej. Glebę należy składować w pryzmach o wysokości do 1,5 m i szerokości ok. 2 m. Ziemię powinno się układać możliwie luźno, tak by powietrze i woda bez przeszkód mogły dostać się do głębiej umiejscowionych warstw. W przeciwnym razie może dość do pogorszenia się jakości ziemi urodzajnej.

Wywóz ziemi po wykopach z działki budowlanej

Zdecydowana większość inwestorów woli pozbyć się ziemi z placu budowy. Nie trzeba wówczas martwić się o jej prawidłowe składowanie, ani marnować miejsca, które można wykorzystać na magazynowanie materiałów budowlanych. Wywozem ziemi z placów budowy zajmują się przedsiębiorstwa takie jak np. firma transportowa Tontrans z Łomianek w województwie mazowieckim. Specjaliści dysponują sprzętem, który pozwala na szybki załadunek niepotrzebnej gleby. Możemy zlecić im również wywóz gruzu pobudowlanego, który również stanowi kłopot dla inwestora. Wybrana firma zajmie się utylizacją wymienionych wyżej odpadów, a ekipa budowlana odzyska swobodę działania w prowadzeniu prac na uporządkowanym placu budowy. Korzystając z usług firmy Tontrans zyskasz szybką i profesjonalną obsługę, a także możliwość skorzystania z innych usług transportowych, np. gruzu, kruszywa czy też piasku.