Co proponują specjaliści w zakresie hydroizolacji i osuszania budynków?

Materiał partnera
2019-06-27

Pojawiająca się w nadmiarze wilgoć może być ogromnym problemem dla elementów konstrukcyjnych budynku. Nierzadko doprowadza do ich zniszczenia, co skutkować może zagrożeniem dla użytkowników obiektu. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie szeregu czynności związanych z hydroizolacją i osuszaniem. Jedną z nich jest iniekcja niskociśnieniowa rekomendowana przez specjalistów. Czym się wyróżnia i co jeszcze proponują profesjonaliści?

Iniekcja niskociśnieniowa

Wilgoć podciągana kapilarnie to problem, przeciwko któremu specjalistyczne firmy zajmujące się hydroizolacją i osuszaniem budynków wykonują odtwarzanie izolacji poziomych murów oraz ścian. W tym celu realizuje się tzw. iniekcje niskociśnieniowe. To nowoczesne i bardzo skuteczne rozwiązanie, w którym można dokładnie odtworzyć izolację poziomą znajdującą się w elementach konstrukcyjnych z różnych materiałów budowlanych. Taka metoda jest obecnie rekomendowana przede wszystkim ze względu na jej brak ingerencji w samą konstrukcję obiektu.

Warto też zaznaczyć, że iniekcje niskociśnieniowe nie wymagają tworzenia wykopów, co nie tylko ogranicza zakres prac, ale zapewnia też oszczędności. Po wywierceniu właściwych otworów specjaliści wtłaczają w ściany lub mury płyn iniekcyjny, który powoduje usunięcie wody znajdującej się w materiale, a następnie wypełnia się ściany lub mury specjalnym środkiem iniekcyjnym. Jedną z firm wykonującą iniekcje niskociśnieniowe jest KW System, która może również zająć się hydroizolacjami i osuszaniem z wykorzystaniem innych rozwiązań. Jakich dokładnie?

Wiele typów izolacji

Nieustannie sporym zainteresowaniem cieszy się natomiast również metoda tradycyjna izolacji ścian fundamentowych. Wykonuje się ją techniką wykopową, co – jak sama nazwa wskazuje – oznacza konieczność przeprowadzenia prac ziemnych. Należy jednak wspomnieć również o innych metodach bezwykopowych. Oprócz wspomnianej już iniekcji niskociśnieniowej specjaliści zajmujący się hydroizolacjami i uszczelnianiem budynków proponują swoim klientom m.in. iniekcje kurtynowe, nazywane też parawanowymi.

Taki sposób zapewnia doskonałą ochronę elementów konstrukcyjnych przed wodą napierającą. Zbyt duża wilgoć spowodowana np. zmieniającymi się nieustannie warunkami wód gruntowych sprawia, że należy wykonać odpowiednie kroki w celu ponownego uszczelnienia obiektu. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w takich iniekcjach jest specjalny żel akrylowy, który gwarantuje doskonałą szczelność i jest jednocześnie stosunkowo łatwy w aplikacji.