Darowizna to czynność prawna, która polega na bezpłatnym przekazaniu przez jedną osobę (darczyńcę) na rzecz drugiej osoby (obdarowanego) swojego majątku lub prawa majątkowego. Cofnięcie darowizny może być nie tylko skomplikowane, ale także wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Wraz ze specjalistą z Kancelarii Doroty Moros dowiemy się, jakie są przesłanki, które umożliwiają cofnięcie darowizny.

Przyczyny cofnięcia darowizny

Prawo polskie przewiduje możliwość cofnięcia darowizny w określonych sytuacjach. Przede wszystkim, darczyńca może odwołać darowiznę, jeśli obdarowany dopuści się rażącej niewdzięczności wobec dawcy. Przykładem takiej niewdzięczności może być np. znęcanie się nad dawcą lub jego rodziną, pomówienie czy też usiłowanie zabójstwa. Ważne jest jednak, aby darczyńca złożył stosowne oświadczenie o cofnięciu darowizny w formie aktu notarialnego.

Kolejną przesłanką umożliwiającą cofnięcie darowizny jest sytuacja, gdy obdarowany nie wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków wynikających z darowizny. W takim przypadku darczyńca może żądać od obdarowanego zwrotu rzeczy lub wartości darowizny w stanie, w jakim się znajduje.

Warto również wspomnieć o możliwości cofnięcia darowizny na rzecz małżonka w przypadku orzeczenia rozwodu z winy obdarowanego. Darczyńca ma prawo żądać zwrotu darowizny, jeśli rozwód został orzeczony z winy obdarowanego i jeśli darowizna została dokonana nie wcześniej niż rok przed wniesieniem pozwu o rozwód.

Terminy do cofnięcia darowizny

Warto pamiętać, że prawo przewiduje określone terminy, w których darczyńca może żądać cofnięcia darowizny. W przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego darczyńca ma rok na złożenie oświadczenia o cofnięciu darowizny, licząc od dnia, w którym dowiedział się o okolicznościach uzasadniających cofnięcie darowizny.

Jeśli chodzi o cofnięcie darowizny z powodu niewykonania przez obdarowanego nałożonych na niego obowiązków, darczyńca może żądać zwrotu rzeczy lub wartości darowizny przez 10 lat od dnia, w którym obowiązek miał być wykonany.

W przypadku cofnięcia darowizny na rzecz małżonka, z powodu orzeczenia rozwodu z winy obdarowanego, darczyńca ma rok na żądanie zwrotu darowizny, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Procedura cofnięcia darowizny

Cofnięcie darowizny wymaga podjęcia odpowiednich kroków prawnych. Najważniejszym z nich jest złożenie przez darczyńcę oświadczenia o cofnięciu darowizny w formie aktu notarialnego. Następnie darczyńca powinien zgłosić swoje roszczenie do obdarowanego, który ma obowiązek zwrócić rzecz lub wartość darowizny.

Jeśli obdarowany odmówi zwrotu darowizny, dawca może wszcząć postępowanie sądowe. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, takiego jak Kancelaria Doroty Moros, który pomoże nam przygotować odpowiednią argumentację oraz reprezentować nas w sądzie.