Narzędzia pomiarowe to rozbudowana grupa produktów, bez których nie obejdzie się zarówno żaden warsztat, zakład produkcyjny lub laboratorium, jak również doświadczony majsterkowicz. Warto jednak pamięć, że oprócz tradycyjnych metrówek, suwmiarek, mikrometrów czy wag, niezwykle przydatne, a wręcz niezbędne przy wielu pomiarach, są również czujniki zegarowe.

Czym są czujniki zegarowe?

Czujniki zegarowe to niezwykle precyzyjne narzędzia pomiarowe, pozwalające mierzyć wielkości i nieprawidłowości geometryczne (kolistość, płaskość lub równoległość płaszczyzn) oraz odchyły od wymiaru nominalnego, badanych elementów z dokładnością do 0,01 mm. Przyrządy te wykorzystuje się najczęściej w komplecie ze specjalnymi uchwytami, przy czym zazwyczaj są to tzw. statywy magnetyczne, które podobnie jak czujniki zegarowe można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak Otelo z Zawiercia. Warto bowiem pamiętać, że zastosowanie statywów tego typu pozwala na mocowanie czujnika zegarowego do stałych lub ruchomych elementów (także w przypadku maszyn). Czujniki zegarowe mogą być także mocowane w średnicówkach dwupunktowych lub  w specjalnych podstawach. Narzędzia pomiarowe tego typu wykorzystuje się w pracach warsztatowych oraz w pomiarach laboratoryjnych, a także do pomiarów kontrolnych. Dzięki nim można dokonać kontroli wymiarów przy produkcji różnego rodzaju detali w zakładach produkcyjnych, a dodatkowo umożliwiają one ustawianie oraz pomiar odchyłów kształtu i położenia maszyn (np. obrabiarek). Czujniki zegarowe stosowane są również w warsztatach samochodowych m.in. do pomiarów tarcz hamulcowych, kół pasowych i piast oraz wałów.

Rodzaje czujników zegarowych

Czujniki zegarowe to urządzenia, w ramach których występuje podział ze względu na sposób ich działania, a co za tym idzie wyróżnić można:

  • czujniki zegarowe analogowe – działające w oparciu o sygnał analogowy, stanowiące klasyczne rozwiązanie stosowane od wielu lat i produkowane w zgodzie z normą DIN lub PN. Tego typu narzędzia pomiarowe od strony wizualnej przypominają zegary, a co za tym idzie posiadają tarczę ze wskazówką. Wyposażone są one również w przekładnie zębatą, dzięki której wyniki pomiaru ukazują się na tarczy, co wynika  z faktu, że obwód podzielni składa się z równych części, a każda z nich jest odpowiednikiem wartości 0.01mm przy 100 częściach oraz 0.001mm przy 1000 części. Niezbędną częścią jest tu również element pomiarowy składający się  z końcówki pomiarowej, trzpienia i tulei osłaniającej trzpień,

  • czujniki zegarowe cyfrowe - których działanie w przeciwieństwie do urządzeń analogowych opiera się na sygnale elektrycznym. Dodatkowo posiadają one cyfrowe wyświetlacze pozwalające na prezentację wyników pomiaru. Czujniki tego typu stosowane są w celu dostarczenia precyzyjnych i wyjątkowo dokładnych informacji.

Nie należy również zapominać, iż obecne na rynku są też modele cyfrowo-analogowe, które zazwyczaj działają na zasadach urządzeń cyfrowych, jednak posiadają tarcze zegarowe.

Wybierając zegarowe czujniki pomiarowe warto przemyśleć swój wybór i zwrócić uwagę na przeznaczenie czujnika oraz na jego podstawowe parametry, tj. zakres pomiaru, dokładność i średnicę trzpienia, a także dostępność dodatkowego wyposażenia.

Co oferuje firma Otelo?

Otelo to firma specjalizująca się w sprzedaży narzędzi technologicznych, która działa już od ponad dwóch dekad. Swoją siedzibę ma w Zawierciu, oferuje również sprzedaż online, dzięki czemu dociera do klientów z całej Polski. Wyposażenie magazynów i warsztatów to jedna z wielu kategorii produktowych, oferowanych przez Otelo. W asortymencie można znaleźć urządzenia od renomowanych producentów, takich jak ASTRA, FANOCARB, T&O i wiele innych. Otelo oferuje narzędzia zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów, obejmujące różne obszary działań, od ogrodnictwa po obróbkę drewna. W ofercie znajdują się nie tylko czujniki zegarowe, ale także tokarki, wiertarki, materiały ścierne oraz odzież ochronna.