Rodzajów klimatyzatorów jest na rynku bardzo wiele. Wyróżnić można jednostki ścienne, przysufitowe, naokienne, mobilne, a także coraz bardziej popularne kasetonowe, które przestały być wykorzystywane tylko przy aranżacji biurowców. Obecnie wielu Polaków stawia właśnie na nie, co podyktowane jest ich niebywałą wydajnością oraz brakiem konieczności zawieszania urządzenia na ścianie. Czym zatem wyróżniają się klimatyzatory kasetonowe i kiedy warto je montować w domach czy mieszkaniach?

Czym wyróżniają się klimatyzatory kasetonowe?

Klimatyzatory kasetonowe to płaskie urządzenia montowane w sufitach, a wyróżniające się przede wszystkim czterokierunkowym nawiewem obrotowym w zakresie 360°. Dzięki strumieniowi powietrza spływającego z góry ku dołowi urządzenia te dbają o przyjemną cyrkulację powietrza, dyskretnie regulując temperaturę w pomieszczeniach. Nic dziwnego zatem, że przestały być wykorzystywane tylko przy aranżacji biur, a obecnie cenione są również przez inwestorów indywidualnych. W domach oraz mieszkaniach chętnie są one montowane także ze względu na swój designerski i nierzucający się w oczy wygląd – poza zainstalowaniu przypominają kratkę wentylacją o standardowych wymiarach 570 x 570 x 260 mm. Co zaś z ich wydajnością?

Większość klimatyzatorów kasetonowych tworzonych jest w nowoczesnych energooszczędnych modelach inwerterowych. Można mówić o tych sprzętach, jako o urządzeniach dwufunkcyjnych, ponieważ świetnie sprawdzają się do chłodzenia wnętrz, a także do ich dogrzewania. Dobrej klasy klimatyzator kasetonowy zapewnia zatem wydajność na poziomie 3,60 kW przy chłodzeniu oraz 4,20 kW przy ogrzewaniu. Takie sprzęty w systemie SPLIT lub MULTI SPLIT montuje na zlecenie firma Eldom z Sulejówka.

Eldom specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach dla firm i mieszkań, oferując usługi w zakresie klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania i centralnego odkurzania. Firma posiada 20-letnie doświadczenie w branży i współpracuje z projektantami, architektami oraz firmami budowlanymi. Eldom oferuje również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dla wszystkich urządzeń i systemów, które sprzedaje i montuje. W ofercie znajdują się różne systemy klimatyzacyjne, takie jak proste rozwiązania typu split, zestawy klimatyzacyjne multisplit oraz zaawansowane systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRV, VRF, MultiV). Firma oferuje również usługi w zakresie centralnego odkurzania, promocje na serwis klimatyzacji oraz realizację projektów związanych z ogrzewaniem, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły gazowe.

Kiedy warto postawić na klimatyzator kasetonowy?

Klimatyzatory kasetonowe najczęściej wybierane są do większych obiektów w typie biurowców. Nie oznacza to jednak tego, że nie można ich z powodzeniem zastosować w domu czy mieszkaniu. Ze względów technicznych takie jednostki wewnętrzne wybierają jednak inwestorzy budujący domy jednorodzinne i uwzględniające w projektach rozmieszczenie systemu klimatyzacyjnego w wersji MULTI SPLIT, a także osoby, które aranżują wnętrza suchą zabudową. Klimatyzatory kasetonowe można wmontować z łatwością w konstrukcje modnego sufitu podwieszanego z oświetleniem ledowym, a więc urządzenia takie sprawdzą się zarówno w dużym domu jednorodzinnym oraz na poddaszu, jak i nawet w kawalerce.

Warto dodać, że w przypadku rozbudowanych instalacji MULTI SPLIT inwestor nie musi wybierać wszystkich urządzeń w typie klimatyzatorów kasetonowych. Dla przykładu na parterze domu może zastosować je w salonie, kuchni i przedpokoju, a na piętrze może zamontować standardowe sprzęty ścienne. By osiągnąć wysoki poziom energooszczędności systemu klimatyzacyjnego, zawsze powinno się wybierać nowoczesne klimatyzatory inwerterowe, których sprężarki unikają energochłonnego piku prądu rozruchowego poprzez wyeliminowanie funkcji OFF/ON. Takie urządzeni, czy to ścienne, czy kasetonowe działają na niskich obrotach niemalże 24h/dobę przez cały rok.

Zalety klimatyzatorów kasetonowych

Klimatyzatory kasetonowe znacznie różnią się swoją konstrukcją od urządzeń ściennych. Należy jednak podkreślić, że wyróżnia je też inna funkcjonalność oraz zalety. Zaliczyć można do nich m.in.:

  • gwarantowanie komfortowej temperatury dzięki szerokiemu zakresowi przepływu powietrza,

  • zapewnianie takiej samej temperatury w całym pomieszczeniu,

  • ciche działanie nawet przy pracy na wysokich obrotach,

  • szerokie możliwości aranżacji wnętrz,

  • wiele innowacyjnych funkcji od jonizacji powietrza począwszy, po indywidualne sterowanie kierunkiem przepływu powietrza,

  • możliwość współpracy z wentylacją mechaniczną z rekuperatorami odzysku ciepłą czy nawet z pompą ciepła,

  • wyposażenie w czujniki ruchu, co pozwala na dużą oszczędność energii.