Wzbudzającym spore zainteresowanie inwestorów rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii do zastosowań domowych są instalacje solarne. Kolektory słoneczne montowane w sposób odpowiedni powinny bowiem wygenerować wystarczającą ilość ciepła, by efektywnie podgrzać wodę użytkową dla domu. Czy jednak na pewno takie układy zapewniają pożądane oszczędności w zakresie zużycia energii cieplnej?

Jak działają kolektory słoneczne?

Podstawowym elementem instalacji solarnych są kolektory, których zadaniem jest konwertowanie promieni słonecznych w energię cieplną. Taki sposób pozyskiwania ciepła jest całkowicie bezpłatny – jedyne koszty związane są z zakupem części oraz ich montażem w celu przygotowania działającego układu. Kolektory słoneczne potrafią zapewnić odpowiednią wydajność do podgrzania ciepłej wody użytkowej wykorzystywanej w domach.

Jej wykorzystanie jest zatem dzięki temu znacznie tańsze. Rachunki w rozliczeniu rocznym mogą wynieść przez zastosowanie instalacji solarnej nawet 60% mniej niż w przypadku stosowania wyłącznie konwencjonalnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej. Takie oszczędności gwarantuje Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Akwa Plus, którego wsparcie jest kompleksowe i dotyczy zarówno projektowania układów opartych na kolektorach słonecznych, jak i ich montażu. Specjaliści pomogą też w wyborze właściwych rozwiązań technologicznych dla danego domu, dzięki czemu ogólne koszty przedsięwzięcia staną się przystępne.

Czy kolektory słoneczne są na pewno wydajne?

Wielu inwestorów wątpi jednak w efektywność instalacji solarnych, wskazując chociażby na niewielką liczbę dni słonecznych w Polsce. W praktyce jednak jest ona w zupełności wystarczająca do pokrycia wspomnianych 60% rocznego zapotrzebowania domu jednorodzinnego na ciepłą wodę użytkową. Dodatkowym atutem wpływającym również na uzyskiwanie oszczędności dzięki instalacji solarnej, jest też brak jakichkolwiek podwyżek za energię – jest ona nieustannie darmowa i pozyskiwana w sposób ekologiczny.

Dzięki kolektorom słonecznym możemy zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody użytkowej nawet w sytuacji, gdy sieci czy inne urządzenia grzewcze nie pracują właściwie. Ich awaria potrafi być prawdziwym problemem dla użytkowników domów, czemu można jednak zapobiec właśnie poprzez podgrzewanie wody energią przetworzoną przez kolektory słoneczne. Po właściwym ich zaprojektowaniu i montażu mamy więc gwarancję, że są one rozwiązaniem skutecznym, ale również przede wszystkim oszczędnym i chroniącym środowisko naturalne.