Kontenery to obiekty z powodzeniem zastępujące tradycyjne budynki w określonych warunkach. Ich przewagą nad murowanymi konstrukcjami jest przede wszystkim szybki i bezproblemowy montaż. Doskonale sprawdzają się w miejscach wymagających użytkowania budynku sezonowo. Choć są mobilne, nadal stanowią pewien rodzaj budowli, a to oznacza konieczność załatwiania określonych formalności. Czy na kontenery użytkowe wymagane jest pozwolenie? Kiedy warto zdecydować się na kupno kontenera?

Alternatywa dla tradycyjnych budynków

Do największych zalet kontenerów należy możliwość wykorzystywania ich w różnych warunkach i w różnych funkcjach. Coraz częściej obiekty te zastępują tradycyjne budynki i sprawdzają się jako pawilony handlowe, biura czy zaplecza budowy. Pomiędzy kontenerem a konstrukcją murowaną istnieją pewne zasadnicze różnice. Tradycyjny budynek jest przytwierdzony do ziemi na stałe, zaś kontener nie jest w ogóle powiązany z gruntem. Tak naprawdę obiekt oferowany między innymi przez firmę Kryjan Krystyna Krzyszczyk jedynie pełni funkcję budynku. Nawet zawarte w nim instalacje są często tymczasowe lub przenośne. Mimo to, zgodnie z prawem, kontener stanowi tymczasowy obiekt budowlany. Oznacza to, że jest przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym niż jego trwałość techniczna. Warunkiem koniecznym jest również zamiar przeniesienia lub rozbiórki obiektu. Jakie konsekwencje formalne ma taki zapis w przepisach?

Kontener użytkowy a pozwolenie na budowę

Obecnie na ryku dostępnych jest wiele rodzajów przenośnych budynków. Można wśród nich wymienić kontenery biurowe, sanitarne, budowlane, socjalne czy gastronomiczne. Każdy z nich jest tymczasowym obiektem budowlanym, co sprawia, że podlegają one przepisom prawa budowlanego. Nie oznacza to jednak, że na postawienie kontenera użytkowego trzeba mieć pozwolenie. Zgodnie z prawem obiekty nieprzytwierdzone na stałe do gruntu, przeznaczone do przeniesienia lub rozbiórki, pod pewnymi warunkami podlegają jedynie zgłoszeniu.

Okazuje się, że możemy korzystać z kontenera jedynie przez określony czas. Musi on ulec rozbiórce albo przeniesieniu przed upływem 180 dni od wskazanego w zgłoszeniu dnia rozpoczęcia budowy. Dokumenty należy złożyć w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta – od tej chwili mamy 30 dni na postawienie obiektu. Jeśli chcemy korzystać z kontenera dłużej niż pół roku, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Z tego powodu kontenery są świetnym rozwiązaniem dla biznesów sezonowych oraz kilkudniowych imprez masowych.