Kontenery służyły pierwotnie wyłącznie jako elementy używane w transporcie morskim. Z czasem jednak dostrzeżono ich potencjał wynikający z wysokiej trwałości, solidnego wykonania oraz wytrzymałości na warunki zewnętrzne i zaczęto wykorzystywać także jako różnego rodzaju pomieszczenia tymczasowe lub stałe. Dziś są one ustawiane powszechnie, również jako budynki wielokondygnacyjne o znacznej powierzchni.

Do czego wykorzystuje się kontenery modułowe?

Istnieje wiele sytuacji, w których potrzeba skorzystania z budynku pojawia się jedynie czasowo i wiąże się z koniecznością realizowania na danym terenie konkretnych zadań – magazynowania, zapewnienia dostępu do zaplecza sanitarnego, możliwości wykonywania prac biurowych, a także dozorowania obiektu np. podczas prowadzonej budowy. Wznoszenie w takim przypadku tradycyjnych budynków murowanych czy drewnianych byłoby kłopotliwie, jak również kosztowne, ponieważ oznaczałoby również konieczność ich późniejszej rozbiórki. Co równie istotne, cały proces zajmowałby także dość dużo czasu. Pozyskanie niezbędnych pomieszczeń, które są dostępne niemal natychmiast, a przy tym nie pociągają wysokich wydatków, jest jednak możliwe, jeśli zdecydujemy się na ustawienie kontenerów modułowych. Sprawdzą się jako biura, węzły sanitarne, pomieszczenia socjalne, zaplecza techniczno-warsztatowe, a także magazyny, szatnie i stróżówki. Co ważne, będą się one nadawały też do użytku długoterminowego – w wielu przypadkach budowle takie są używane jako sklepy, punkty usługowe, placówki medyczne, a także przedszkola bądź budynki użyteczności publicznej.

Jakimi cechami wyróżniają się kontenery modułowe?

Konstrukcja kontenerów modułowych bazuje na kontenerach morskich używanych w zastosowaniach transportowych. Ich strukturą nośną jest solidna przestrzenna rama wykonana ze stalowych profili. Ściany zewnętrzne robi się natomiast z płyty warstwowej, która składa się z dwóch arkuszy zabezpieczonej przed korozją i polakierowanej blachy trapezowej, między którymi znajduje się materiał termoizolacyjny. Dzięki niemu we wnętrzu można utrzymywać właściwą temperaturę zarówno latem, jak i zimą, stosując jednocześnie odpowiednie urządzenia grzewcze – najczęściej są to grzejniki elektryczne oporowe lub folie grzewcze, a także klimatyzatory z funkcją ogrzewania. W obiektach używanych długoterminowo istnieje także możliwość podłączenia ogrzewania wodnego z powietrzną pompą ciepła.

Kontenery modułowe z odpowiednim wyposażeniem dopasowanym do potrzeb użytkownika są dostępne w ofercie firmy S2M Polska ze Strykowa. Zajmuje się ona wynajmem i sprzedażą kontenerów, a także ich transportem i montażem.