Coraz więcej mówi się o własnej energii pozyskanej z alternatywnych źródeł. Zielona energia nie tylko uniezależnia od dostaw prądu od dużych dostawców, ale też pozwala zmniejszyć bieżące rachunki, zapewnić sobie stały dostęp do energii elektrycznej, czy też ciepłej wody. Jak zapewnić sobie źródło własnej energii w domu? Zapraszam do lektury.

Energia prosto ze Słońca, czyli siła fotowoltaiki w Twoim domu

Okazuje się, że mamy bardzo dobry potencjał, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii ze Słońca. Mamy rocznie nawet 1050 godzin słońca. Pozwala to na znaczące obniżenie bieżących opłat za prąd i zapewnienie sobie chociażby ciepłej wody w domu. Oczywiście, panele nie działają w nocy, jednak nie muszą stale być w pełnym słońcu, żeby produkować dla nas prąd - wystarczy rozproszone światło, jakie mamy zapewnione przez większość roku w pochmurne dni.

Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych?

Po montażu instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim zyskujemy niezależność. Mamy też możliwość wymiany bilansu energetycznego z firmami energetycznymi, dzięki czemu nie musimy inwestować w akumulatory i zapewnimy sobie w dalszym ciągu dostęp do wyprodukowanej przez naszą mikro elektrownię energii. Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają także serwisowania, jeśli tylko zostały prawidłowo i solidnie założone.

Czy to się opłaca?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już po 4-6 latach. Mamy w dzisiejszych czasach wciąż duży dostęp do wszelkiego rodzaju dotacji i finansowania zakładania zielonych elektrowni, można więc znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. Oczywiście wszystko zależy też od jakości elementów, jakie kupimy. Oczywiście możemy zaoszczędzić- jednak nie zawsze warto inwestować w najgorszej jakości komponenty, gdyż mogą się one okazać w przyszłości bardziej awaryjne- a więc w efekcie bardziej kosztowne. Najlepiej więc rozsądnie zainwestować w produkty ze średniej półki. Warto też zasięgną fachowej porady.

Systemy fotowoltaiczne to specjalność firmy Brando, której siedziba znajduje się w Pisarzowicach, na terenie województwa śląskiego. Zajmuje się wykonawstwem zarówno małych i dużych farm fotowoltaicznych, zarówno na potrzeby gospodarstw domowych oraz rolnych, jak i firm. Specjaliści zajmą się przygotowaniem projektu, dostarczeniem elementów fotowoltaiki, a także montażem i uruchomieniem systemu. Brando oferuje także montaż instalacji elektrycznych i odgromowych. Zapraszamy do współpracy.

Czy wymaga to jakichkolwiek formalności?

Zasadniczo nie - założenie paneli fotowoltaicznych o mocy do 50 kW na dachu nie wymaga nanoszenia na plany i zgłaszania do urzędu, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Wyjątkiem mogą być zabytki i inne nietypowe budynki. Warto sprawdzić, czy budynek wytrzyma obciążenie. Nie musisz jednak spełniać zasadniczo żadnych formalności, aby cieszyć się własną darmową energią.

Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę?

Ponieważ jest to duża inwestycja, warto rozważyć przypadki, w których nie warto instalować paneli na dachu. Jeśli planujesz w przeciągu 5 czy 6 lat przeprowadzkę, Twój dom otaczają rozłożyste, stare, piękne drzewa, dające cień na dach lub też masz możliwość założenia instalacji tylko od strony północnej - instalacja się nie opłaca. Oczywiście najlepiej zainstalować panele od południowej strony- wtedy zysk będzie największy. Jeśli chodzi o drzewa i inne obiekty zasłaniające słońce - już nawet 3 procent zacienienia może spowodować 15-20 procent spadku pozyskanej energii. Jeśli planujesz w niedługim czasie remont dachu lub wymianę połaci- warto się wstrzymać, żeby nie narażać się na niepotrzebne koszty demontażu i montażu po raz kolejny całego zestawu.