Nowoczesne budownictwo często charakteryzuje się ekonomicznością. Stąd też wielu wykonawców sięga po materiały cechujące się jednocześnie niską ceną i wysoką jakością. Mogłoby się wydawać, że takie połączenie bynajmniej nie jest możliwe, jednakże blacha trapezowa jako poszycie dachowe spełnia te dwa kryteria. Warunkiem do w pełni komfortowej jej eksploatacji jest wykonanie dobrej izolacji akustycznej.

Właściwości blachy trapezowej

Cechę charakterystyczną tego rodzaju materiału budowlanego stanowi jego kształt. Patrząc na przekrój, z łatwością da się zauważyć, że składa się z fali w formie trapezów. W większości przypadków podczas procesu produkcyjnego jest pokrywany powłoką cynkową lub alucynkową dla zapewnienia wysokich parametrów antykorozyjnych. W związku z tym z powodzeniem stosuje się go jako poszycie elewacji budynków, jak również dachów, gdyż cechuje się dużą odpornością na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ewentualna dodatkowa perforacja powierzchni zwiększa również właściwości izolacji akustycznej. Bez problemu można połączyć blachę trapezową z ociepleniem wykonanym ze styropianu lub wełny mineralnej.

Blacha trapezowa na dachu — zalety i wady

Produkt stosowany jest jako pokrycie dachów przede wszystkim w budynkach gospodarczych, magazynowych lub handlowych. Niemniej jednak zdarza się również, że inwestorzy sięgają po niego w celu wykończenia zadaszenia w domach mieszkalnych. Nic dziwnego, gdyż dobrej jakości blacha trapezowa to przede wszystkim niska cena w stosunku do wysokiej trwałości, którą szacuje się na około 25 lat. Dodatkowo również sam montaż nie przysparza znacznych problemów. Kluczową kwestię stanowi wykonanie solidnej więźby. Do zalet rozwiązania można zaliczyć lekkość materiału, nieobciążający znacząco konstrukcji nośnej dachu. Inny atut to szeroki wybór wielkości profili, które można zakupić między innymi w przedsiębiorstwie budowlanego Głuchów. W razie braku wykonania izolacji wygłuszającej wadą takiego pokrycia będzie hałas odbijającego się deszczu.

Rodzaj dachu a blacha trapezowa

Materiał najlepiej sprawdza się w przypadku dużych powierzchniowo połaci. Konstrukcje o wysokich profilach eliminują problem przelewającej się deszczówki, gdyż ułatwiają jej prawidłowej odprowadzanie. Można je montować na dachach o różnym kącie nachylenia pod warunkiem, że nie będą to zadaszenia wielospadowe. Blacha trapezowa źle się na nich prezentuje, a jej układanie nie przekłada się na kwestię ekonomiczności. Istotną rolę w przypadku każdego poszycia odgrywają obróbki blacharskie, które zabezpieczą i właściwie uszczelnią między innymi krawędzie szczytowe lub łączenia blachy. Należy o nich pamiętać w szczególności przy dachach płaskich oraz lekko spadzistych, zapewnić dobrą ochronę budynku przed startami ciepła bądź ryzykiem zalania na skutek intensywnych opadów.