Na montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym decyduje się coraz więcej inwestorów. Tego rodzaju instalacja jest dla domowników wybawieniem w czasie upalnego lata, kiedy to temperatura za oknem przekracza 30 stopni Celsjusza. Z dobrodziejstw klimatyzacji mogą również skorzystać osoby mieszkające w bloku lub kamienicy. Żeby jednak móc zamontować klimatyzator w mieszkaniu, należy spełnić kilka warunków. Jakich?

Klimatyzacja w bloku a kwestie prawne

To, że posiadamy mieszkanie własnościowe w bloku czy kamienicy, nie oznacza, że możemy bez porozumienia z sąsiadami, dokonywać zmian w wyglądzie zewnętrznym budynku. Musimy zdawać sobie sprawę, że klatki schodowe, balkony i elewacja bloku/kamienicy stanowią części wspólne wszystkich mieszkańców. Żeby móc zamontować klimatyzację w mieszkaniu, musimy uzyskać zgodę zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej. Zwykle nie ma z tym większych problemów i pozwolenie wydawane jest na wniosek lokatorów. Jeśli zdecydujemy się na montaż klimatyzatora bez zgody osób zarządzających budynkiem, musimy liczyć się z karą grzywny lub nawet koniecznością demontażu całej instalacji.

Jaka klimatyzacja najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu?

Mieszkańcy bloków i kamienic najczęściej decydują się na klimatyzację typu split. Zbudowana jest ona z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza montowana jest w pomieszczeniu wskazanym przez inwestora, natomiast tę drugą lokuje się zwykle na balkonie lub elewacji budynku. W przypadku, gdy zajmujemy lokal bardzo przestronny lub dwupoziomowy, warto pomyśleć o klimatyzacji multi-split, która pozwala na równoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń. Na rynku dostępne są również klimatyzatory przenośne. Nie są one jednak zbyt popularne z powodu niskiej wydajności i wysokich kosztów eksploatacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Jak informuje specjalista z firmy R.K. Chłód-Klim – najważniejszym parametrem każdego klimatyzatora jest moc chłodnicza. Powinna być ona dopasowana do powierzchni mieszkania, rodzaju przesłon okiennych i liczby domowników. Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 7kW będzie wystarczający do ochłodzenia lokalu o powierzchni 60-80 metrów kwadratowych. Warto zwrócić uwagę także na poziom hałasu emitowanego przez urządzenie. Jeśli będzie ono pracować zbyt głośno, może przeszkadzać sąsiadom. Wybierajmy więc klimatyzatory, które przy ustawieniu maksymalnego poziomu wydajności, emitują odgłosy o natężeniu mniejszym niż 35dB.

Nowoczesne klimatyzatory mają wiele przydatnych funkcji takich jak jonizacja i oczyszczanie powietrza czy sterowanie z poziomu smartfona. Wybór udogodnień to bardzo indywidualna kwestia. Montaż klimatyzacji należy powierzyć specjalistom. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że instalacja działa poprawnie i jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Należy pamiętać też o regularnej konserwacji i czyszczeniu klimatyzatora. Powinniśmy robić to przynajmniej dwa razy do roku.