Biorąc pod uwagę historię pokryć blaszanych, blachodachówki modułowe zdecydowanie można uznać za rozwiązanie stosunkowo nowe. Technologia ta zakłada zrezygnowanie z klasycznego podejścia do montażu, opierającego się na wykorzystaniu arkuszy przycinanych na wymiar w fabryce. Produkcja zunifikowanych pod względem wymiarowym arkuszy niesie ze sobą wiele korzyści natury praktycznej i estetycznej. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Zalety blach modułowych

Jedną z największych zalet blachodachówki modułowej jest sposób jej pakowania i dostarczenia na plac budowy. Czym różni się od rozwiązania konwencjonalnego? Przede wszystkim tym, że poszczególne moduły zostają ułożone na palecie jeden na drugim. W celu uniknięcia ewentualnych uszkodzeń transportowych takich jak zarysowania, co kilkadziesiąt arkuszy stosuje się styropianowe przekładki ochronne. Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup „modułówki”, nie stają przed koniecznością zagospodarowania sporej ilości miejsca na działce. Pokrycie przewidziane na dach o powierzchni 300 m2 (mniej więcej tyle mieści się na jednej palecie) zajmie dokładnie tyle przestrzeni, ile wynika z wymiarów palety euro.

W zależności od konkretnego modelu wielkość arkusza może być nieco inna. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków waha się ona od 0,8 do 0,9 m2. Biorąc pod uwagę fakt, że pojedynczy moduł waży około 4 kilogramów, bardzo łatwo się domyślić jak sprawnie może przebiegać montaż. Blachodachówki modułowe podobnie jak standardowe również przykręcane są za pomocą specjalistycznych wkrętów do drewnianych łat. Trzeba jednak pamiętać tutaj o połączeniu ze sobą kolejnych arkuszy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wytrzymałość blachodachówki modułowej

Z technologicznego punktu widzenia blachy modułowe są bardzo zbliżone do tych przycinanych na zadany wymiar. Również spotykamy się tutaj z rdzeniem ze stali ocynkowanej, która dodatkowo zabezpieczona jest ochronnymi powłokami poliestrowymi w wybranym kolorze. Wszyscy ci, którym zależy na jak najdłuższej żywotności, mogą zdecydować się na zakup blachy produkowanej w droższych, aczkolwiek bardziej zaawansowanych powłokach poliuretanowych.

Ogromne zainteresowanie blachami modułowymi wynika przede wszystkim z ich właściwości estetycznych. Nowoczesne maszyny tłoczące są w stanie stworzyć produkt, który do złudzenia będzie imitował pokrycia ciężkie takie jak dachówka ceramiczna i betonowa. Blachodachówki modułowe od samego początku zaprojektowano jako rozwiązanie systemowe. W jego skład wchodzą nie tylko obróbki blacharskie techniczne i estetyczne, ale również gąsiory, kominki wentylacyjne i uszczelniające taśmy techniczne.

Specjaliści z firmy Dombit są absolutnie zgodni co do tego, iż blachy modułowe idealnie sprawdzą się na dachach o nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji. Mała powierzchnia arkusza pozwala wyraźnie zminimalizować ilość tzw. odpadu roboczego. Dla klientów bardzo interesujący może wydać się również fakt, że po dokonaniu obliczeń i wyceny, blachę taką można zamówić on-line. Zamówienie nie musi jednocześnie dotyczyć całej palety.