Do momentu pojawienia się technologii smart home wszystkie instalacje w domu pełniły tylko jedną określoną funkcję i miały oddzielne systemy sterowania. Nie było to problemem, dopóki nie zaczęły pojawiać się coraz nowocześniejsze instalacje wymagające oddzielnej automatyki. Obecnie w domach spotykamy systemy klimatyzacji i wentylacji, wielorakiego oświetlenia itp. Technologia inteligentnego domu pozwala skupić wszystkie te urządzenia w jednym punkcie i ujednolica sterowanie każdym z nich. Dlaczego warto założyć instalację smart home? Dowiemy się tego od specjalisty z firmy Elektrokar-Elektryka Od A Do Z.

Co to jest inteligentny dom i jak działa ten system?

Inteligentny dom może funkcjonować w oparciu o główną centralę sterującą. To właśnie do tego urządzenia firma Elektrokar-Elektryka Od A Do Z podłącza wszystkie instalacje w budynku. Umożliwia ono włączanie i wyłączanie całego systemu, pozwala wydawać i wykonywać polecenia oraz zapamiętuje poszczególne dane. Dzięki centrali domownicy mogą zarządzać wieloma sprzętami, włącznikami i czujnikami, które odpowiadają za ogrzewanie, alarm, inteligentne oświetlenie, system przeciwpożarowy, detektor ruchu czy inteligentne rolety oraz wiele innych.

Elektryk zajmuje się montażem instalacji smart home z automatyką scentralizowaną lub nie. Pierwsza opcja pozwala domownikom na zarządzanie wszystkimi systemami z jednego miejsca. Domy bez centrali zostają zaś wyposażone w moduły działające autonomicznie – dzięki temu każdy odbiornik otrzymuje własną elektronikę odpowiedzialną za przetwarzanie danych oraz wykonywanie poleceń. Przy takim rozwiązaniu poszczególne urządzenia nie odpowiadają za sprawne funkcjonowanie innych sprzętów.

Inteligentne instalacje a korzyści dla Twojego domu

Scentralizowany system sterowania domem jest przede wszystkim prosty w obsłudze i doskonale dopasowany do oczekiwań mieszkańców. Intuicyjne oprogramowanie pozwala w prosty sposób posługiwać się instalacjami w domu szybko i z jednego miejsca. Często centrale umożliwiają sterowanie smart home za pośrednictwem aplikacji w telefonie, tablecie lub laptopie, dzięki czemu można kontrolować dom nawet będąc poza nim. Montowane przez elektryków systemy inteligentnego domu obejmują ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie, alarm, monitoring, rolety, podlewanie, zapełnianie szamba i zbiorników na deszczówkę oraz multimedia takie jak kino domowe i nagłośnienie. Wszystko to pozwala na kontrolowanie sytuacji w domu z pracy, wyjazdu wakacyjnego czy dowolnego innego miejsca z dostępem do Internetu. Instalacja smart home umożliwia wygodne i bezpieczne korzystanie z wielu nowoczesnych udogodnień.

Montaż elektroinstalacji

Elektrokar-Elektryka Od A Do Z to firma specjalizująca się w szerokim zakresie usług elektrycznych. W ofercie znajdują się takie usługi jak montaż instalacji elektrycznych, montaż napędów do bram czy instalacje domofonów. Ponadto firma zajmuje się montażem systemów alarmowych, a także oferuje usługi minikoparką, co pozwala na wykonywanie prac ziemnych związanych z przyłączami elektrycznymi. W swojej ofercie firma posiada również wykonywanie instalacji związanych z inteligentnym domem, dzięki którym można cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami w swoim otoczeniu.