Własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej na działce to spore korzyści. Niemniej jednak takie rozwiązanie generuje potrzebę uzdatnienia wody przed jej użyciem. Również korzystanie z sieci wodociągowej może wymagać dodatkowego podniesienia jej parametrów. Przed wyborem urządzenia warto wykonać badania wody pod kątem jej składu chemicznego i zanieczyszczenia, aby dobrać właściwe urządzenie.

Jaką wodę uzdatniać?

Woda użytkowa w gospodarstwach domowych może pochodzić z dwóch źródeł: własnego ujęcia – studni bądź z lokalnej, ogólnodostępnej sieci wodociągowej, do której budynek został przyłączony. Pierwsza z wymienionych bez dwóch zdań potrzebuje profesjonalnego oczyszczenia, aby mogła być wykorzystywana do picia, kąpieli lub przygotowywania posiłków. Ciecz z przydomowej studni głębinowej nie spełnia bowiem wymagań, jakie są jej stawiane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Nieco inaczej sytuacja wygląda z wodociągami, gdyż woda jest już wcześniej uzdatniana w zakładach. Niemniej jednak zastosowanie dużej ilości chloru może wpływać niekorzystnie na jej smak. Podobnie jak rury, którymi przepływa, aby dotrzeć do budynku. W niektórych miejscach problem stanowi duża twardość wody, co skutkuje pozostawianiem przez nią kamiennych osadów.

Jak działa domowa stacja uzdatniania?

Dobór urządzeń, które nadadzą wodzie odpowiednie właściwości, powinien być poprzedzony wykonaniem jej badań fizyko-chemicznych. Na podstawie uzyskanych wyników można dopasować stacje o konkretnych parametrach oraz funkcjach. W tej kwestii mogą pomóc na przykład specjaliści z firmy H2O ze Zduńskiej Woli. Woda przepływa przez umieszczone w kolumnie ciśnieniowej złoże filtracyjne lub żywicę jonowymienną, a dopiero po procesie oczyszczenia trafia do obiegu domowych rurociągów i kranu. Stacja uzdatniania wody składa się dodatkowo ze zbiornika, dzięki któremu możliwa jest regeneracja wspomnianego złoża. Zastosowanie urządzenia pozwala między innymi na odżelazienie, odmanganienie oraz pozbawienie wody bakterii.

Jakie problemy rozwiązuje stacja?

Przede wszystkim tego rodzaju instalacja poprawia znacznie jakość docierającej do kranu wody. Stacja uzdatniania wody poprawia jej smak oraz barwę, a ponadto sprawia, że ciecz nie pozostawia po sobie rdzawych lub kamiennych osadów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sprzętów AGD, które mają bezpośredni kontakt z wodą, a mianowicie mowa o pralkach oraz zmywarkach. Ponadto zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje powstawanie problemów skórnych, a woda również nie wpływa negatywnie na kondycję włosów oraz uzębienia. W związku z tym warto zainwestować w urządzenie, zwłaszcza gdy w domu mieszkają osoby borykające się z dolegliwościami alergicznymi. Dodatkowo dobrze oczyszczona woda nadaje się do picia bezpośrednio z kranu, dlatego jest to także korzystna inwestycja pod względem ekologicznym.