Jeszcze niedawno ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś system ten cieszy się coraz większą popularnością i pojawia się w większości nowych budynków. Niewątpliwie jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, lecz czy faktycznie warto w nie zainwestować? Sprawdźmy najważniejsze wady i zalety ogrzewania podłogowego.  

Rodzaje ogrzewania podłogowego 

Na rynku instalatorskim występują różne typy ogrzewania podłogowego, jednak podstawowy podział opiera się na źródle ciepła. Pod tym względem wyróżniamy ogrzewanie wodne i elektryczne. Te pierwsze składa się z rur grzejnych, przez które płynie ogrzana woda. System ten jest połączony z instalacją centralnego ogrzewania, a więc nie działa poza sezonem grzewczym. Natomiast wersja elektryczna może być wykonana z przewodów, mat lub folii oporowych. Możemy włączać ją wedle uznania o każdej porze roku. Dla optymalnego funkcjonowania ogrzewania podłogowego najważniejszy jest jednak układ, rodzaj i grubość warstw przy elementach grzejnych. 

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe nie bez powodu staje się coraz popularniejsze. Przede wszystkim zapewnia ono wysoki komfort termiczny – organizmowi człowieka najbardziej służy temperatura wyższa przy stopach, a niższa w okolicach tułowia. Posiadając ogrzewanie podłogowe, możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o około 2°C, a wciąż będziemy odczuwać przyjemne ciepło. Grzejniki generują znacznie większe zużycie czynnika grzewczego. Zatem wybierając ogrzewanie podłogowe, oszczędzamy na regularnych wydatkach. Warto wspomnieć również o kwestii estetyki - ,,podłogówka’’ daje nam większe możliwość aranżacyjne, gdyż instalacja jest niewidoczna i nie zajmuje dodatkowego miejsca w pomieszczeniu – w przeciwieństwie do grzejników. 

Ogrzewanie podłogowe wymaga jednak wyższej początkowej inwestycji. Montaż takiej instalacji jest droższy o około 30% w porównaniu do tradycyjnej formy ogrzewania. W przypadku awarii trzeba skuć część podłogi, co również przekłada się na wyższy koszt naprawy. Warto więc szczególnie zastanowić się nad wyborem wykonawców – przykładowo firma Instalatorstwo Wodno-Kanalizacyjne i C.O. z Orzeszyna będzie w stanie zrealizować nawet najtrudniejsze zlecenia. Poprawnie wykonana i odpowiednio użytkowana instalacja może funkcjonować bezproblemowo przez lata, a początkowa inwestycja z pewnością zwróci nam się po czasie w postaci oszczędności.