W dzisiejszych czasach większość z nas zwraca uwagę nie tylko na aspekty ekonomiczne, ale też ekologiczne, podczas budowy nowego domu. Ogrzewanie budynku pochłania nie tylko sporą ilość pieniędzy, ale przede wszystkim przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. W szczególności kotły, w których spala się węgiel lub drewno. Czy wobec tego warto założyć kolektory słoneczne?

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory to urządzenia, które montuje się na dachach budynków. W dzisiejszych czasach możemy zobaczyć je w niemal każdej miejscowości. Ich głównym zadaniem jest konwersja energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego w energię cieplną, która bierze udział w dogrzewaniu budynku oraz bieżącej wody. Nośnikiem ciepła w kolektorach może być zarówno ciecz, jak i gaz. Zwykle jest nim woda, powietrze lub glikol. Moc kolektorów w dużej mierze zależy od ich wielkości. Mogą z powodzeniem ogrzewać nawet duże budynki lub baseny, jednak wtedy ich powierzchnia będzie zdecydowanie większa. Specjaliści z firmy SGS mieszczącej się w Słubicach podkreślają, że kolektory to nie tylko ogrzewanie w okresie wiosenno-letnim. Mogą funkcjonować w każdy słoneczny dzień, nawet podczas dużych mrozów, gdyż temperatura powietrza nie ma wpływu na konwersję promieni słonecznych.

 

Żeby kolektory spełniały swoje zadania w 100%, nie mogą być w żaden sposób osłonięte. Problem mogą stanowić znajdujące się w pobliżu wysokie budynki i drzewa. Promienie słoneczne powinny je swobodnie oświetlać przez większą część dnia. Podczas montażu bierze się pod uwagę ich kąt padania oraz zakres wędrówki słońca po niebie w czasie całego roku.

Największe zalety kolektorów słonecznych

Do największych zalet kolektorów słonecznych można zaliczyć przede wszystkim ich ekonomiczność i ekologiczność. Koszty założenia instalacji zwrócą się po kilku latach, a środowisko naturalne odetchnie z ulgą, że nie katujesz go kolejną porcją dymu przesyconego niebezpiecznymi pierwiastkami. Właściwie zamontowane kolektory mogą pokrywać około 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do podgrzania wody użytkowej. Od marca do października jest to nawet ponad 90% zapotrzebowania! Ponadto, system jest niemal całkowicie bezobsługowy. Jedynym zadaniem domowników jest co jakiś czas skontrolować, czy coś złego nie dzieje się w obrębie instalacji. Awarie nie zdarzają się często, w szczególności wtedy, kiedy instalacja jest zbudowana z wysokiej jakości materiałów.

 

Czy kolektory mają wady? Minusów kolektorów nie ma wiele. Jednym z nich może być cena, która – choć po latach zaczyna się zwracać – jako jednorazowy wydatek często odstrasza inwestorów z ograniczonym budżetem. Niektóre firmy oferują rozłożenie opłaty na raty, co będzie dość korzystnym rozwiązaniem.