Budowa domu wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami, należy do nich bez wątpienia wybór systemu ogrzewania. Jedną z opcji jest pompa ciepła, która wciąż budzi pewne kontrowersje. Jest to alternatywa dla znanych już kotłów gazowych czy też olejowych. Z ekspertami z firmy Rusekserwis sprawdzamy, jak działają pompy i czy warto się na nie zdecydować.

Co to jest pompa ciepła i do czego służy?

W uproszczeniu pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które działa dzięki wykorzystaniu małej ilości energii elektrycznej i pobieraniu energii cieplnej z otoczenia. Wykorzystywana jest do ogrzewania pomieszczeń oraz wody. Ekspert z firmy Rusekserwis tłumaczy:

Pompa ciepła działa głównie dzięki zamkniętemu obiegowi, jaki w niej krąży. Oznacza to, że koszty energii, jakie ponosi właściciel, ograniczają się właściwie tylko do jej małej ilości potrzebnej do podtrzymania pracy całego systemu, a nie samego ogrzewania domu. Liczy się, że z wykorzystanego 1 kW energii pompa wytwarza około 4 razy tyle energii w postaci ciepła.

Zalety ogrzewania pompą ciepła

Jedną z kwestii, która może zniechęcać do wyboru pompy ciepła, jest jej koszt.  Może być to nawet 30-40 tysięcy złotych. Eksperci przekonują jednak, że na tę kwestie warto spojrzeć jak na inwestycję, która zwróci się w ciągu kilku lat. System wykorzystujący energię otoczenia gwarantuje, że cena ogrzewania nie wzrośnie wraz ze skokiem ceny np. paliwa.

Warto także wspomnieć o aspekcie ekologicznym, który staje się coraz bardziej istotny dla klientów. Pompa ciepła zużywa co prawda część energii elektrycznej, jednak jest to mała ilość, a dodatkowo z obiegu nie wydostają się żadne produkty spalania czy też inne składniki uboczne, dzięki czemu powietrze nie jest zanieczyszczane. Dodatkowo do obiegu nie wprowadza się innego surowca, a co za tym idzie, nie trzeba go składować.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzieli się ze względu na źródło, z którego pozyskują energię:

  • Pompy ciepła gruntowe, czyli wykorzystujące ciepło z gruntu, a dokładniej jego geotermalną energię.

  • Pompy ciepła powietrzne, czyli wykorzystujące powietrze pobierane z zewnątrz. W ich przypadku często potrzebna jest instalacja drugiego źródła ogrzewania, które może je wspomagać lub zastąpić w momencie, gdy różnice temperatur są zbyt wysokie dla efektywności pompy.

  • Pompy ciepła wodne, czyli korzystające z ciepłej wody płynącej. Określa się je wysoko wydajnymi, jednak ich koszt często jest zbyt wysoki, by używać ich w domach jednorodzinnych.

Wybór urządzenia nie jest prosty i warto zostawić to fachowcom. Firma Rusekserwis oferuje kompleksową obsługę w zakresie doboru i instalacji urządzenia, a także nowoczesnych systemów i funkcji automatyzacji procesów, które mają na celu ułatwić korzystanie z pompy ciepła i jej możliwości.