Budowa domu wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami, które trzeba podjąć, jeszcze zanim rozpoczną się prace na działce. Jedną z nich jest wybór między dachem płaskim a skośnym. Oba warianty mają swoje zalety i wady, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który jest lepszy. Jeśli chcesz wiedzieć, czy warto zdecydować się właśnie na płaską konstrukcję, sprawdź dalszą część artykułu, gdzie przedstawiamy szerzej ten temat.

Płaski dach, czyli jaki?

Jak sama nazwa wskazuje, płaski dach charakteryzuje się brakiem skosu. Jednak zgodnie z parametrami Polskiej Normy (PN) wymagania techniczne dla takiej konstrukcji to maksymalne nachylenie 12°. Przy czym przyjmuje się, że dla dobrego odprowadzania wody minimalny kąt spadku to 2°. Dzięki prostej formie jest on zwykle tańszy od swojego skośnego odpowiednika. Jest to niekwestionowaną zaletą przy planowaniu budżetu na budowę domu. Główną rolę odgrywa tu użycie mniejszej ilości materiałów i mniej pracy fachowców.

Na koszt warto patrzeć całościowo, dlatego należy uwzględnić też izolację, która w przypadku płaskiego dachu obejmuje zwykle paroizolację, termoizolację oraz warstwy hydroizolacyjne. W przypadku wyboru skośnej opcji do tego rachunku należy dodać między innymi ceny materiałów i wykonania membrany wstępnej, więźby dachowej i pokrycia. Oczywiste jest, że każdy projekt jest inny, jednak z pomocą profesjonalnej firmy dekarskiej Izobig z powodzeniem można dobrać optymalne rozwiązanie do swoich potrzeb i możliwości.

Płaski dach a energooszczędność

Kształt bryły, a wraz z tym dachu ma wpływ na energooszczędność całego budynku. Im mniejsza powierzchnia zewnętrzna, tym analogicznie mniej możliwości utraty ciepła, a co za tym idzie lepsza termoizolacja. Dodatkowo forma ta pozwala na umieszczenie paneli słonecznych z możliwością zmiany kąta nachylenia. Dzięki tej funkcji można korzystać z promieni słonecznych w ciągu całego dnia, niezależnie od położenia domu.

Funkcjonalność płaskiego dachu

Wbrew pozorom taki wybór nie oznacza nudnego, prostego domu. Płaski dach pozwala na stworzenie nowoczesnych kształtów brył, które dzięki połączeniu wielu elementów tworzą nieoczywiste konstrukcje. Zaletą jest także opcja wykorzystania tej powierzchni, na przykład w formie tarasu. Bez przeszkód można stworzyć na nim przestrzeń rekreacyjną, jednak nie tylko. Wśród nowoczesnych rozwiązań jest dostępnych wiele możliwości, takich jak instalacja jacuzzi czy też zadaszonych altan, które można wykorzystać do relaksu, ale także jako kolejne pomieszczenie, na przykład biuro.

Warto zwrócić szczególną uwagę na wybór profesjonalnej ekipy dekarskiej i zarezerwować termin odpowiednio wcześnie. Dobrze wykonany dach to gwarancja bezpiecznego domu przez wiele lat.

Izobig - oferta

Firma Izobig to wrocławska firma dekarska specjalizująca się w budowie i remontach dachów płaskich, a także w wykonywaniu powłok z pap termozgrzewalnych i membran z folii PCV. Oferuje remonty dachów płaskich, przemysłowych, balastowych i zielonych. Firma działa na rynku od 1994 roku i do tej pory pokryła dachy o łącznej powierzchni ponad 1 000 000 m2. W swojej ofercie posiada również docieplania stropodachów pełnych i wentylowanych, montaż lub wymianę świetlików dachowych oraz wykonywanie "zielonych dachów". Izobig współpracuje z renomowanymi producentami takimi jak ICOPAL, BAUDER, SIKA, FDT i PROTAN.