Dla wielu z nas budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Sam proces budowy potrafi zaangażować emocjonalnie, finansowo i wymaga podjęcia wielu decyzji. Już samo załatwienie formalności bywa niezwykle czasochłonne, trudne do pogodzenia z pracą i codziennymi obowiązkami. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu „pod klucz”, pozostawiając większość prac budowlanych jednej ekipie. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Etapy budowy domu

Zanim odpowiemy na pytanie tytułowe, warto przedstawić etapy budowy domu i sprecyzować czym konkretnie jest stan „pod klucz”.

  • Stan surowy (otwarty, zamknięty). Dom na tym etapie ma podstawowe elementy konstrukcyjne: fundamenty, ściany (w tym ściany działowe), dach, zamontowane okna i drzwi.

  • Stan deweloperski. To bardziej zaawansowany etap budowy, choć oferty różnych firm mogą obejmować różne prace. Na tym etapie dom ma wykończoną elewację, jest ocieplony, obecne są w nim przyłącza (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze), są wykonane posadzki i tynki.

  • Stan pod klucz. Ten etap jest najbardziej zaawansowany i zwykle oznacza budynek w pełni wykończony.

Warto dodać, że stan deweloperski i pod klucz nie zostały zdefiniowane prawnie, tak więc w różnych firmach mogą one oznaczać różne stopnie wykończenia domu. Zanim  więc zanim podpiszesz umowę, zorientuj się, co konkretnie obejmuje usługa i czego możesz się spodziewać.

Zalety i wady „budowy pod klucz”

Największą zaletą budowy domu pod klucz jest to, że pozwala zaoszczędzić inwestorowi mnóstwo czasu i zdejmuje ciężar szukania różnych specjalistów (elektryków, hydraulików, murarzy, tynkarzy, dekarzy itd.) oraz zamawiania materiałów budowlanych.

Kolejną zaletą jest to, że ciężar odpowiedzialności za realizację projektu spoczywa na jednej firmie budowlanej, co sprawia, że nie ma możliwości „zrzucenia winy” na inną ekipę w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości. Inwestor uzgadnia, co chce, obie strony wybierają materiały budowlane, podpisują umowę i na tym w zasadzie kończą się obowiązki inwestora. Decydując się na współpracę z jedną firmą budowlaną, np. A-Dach System Adam Talkowski z Zieleni (województwo kujawsko-pomorskie), jest również zachowana ciągłość prac, co przyspiesza budowę domu.

Czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Mimo niewątpliwych zalet niektórzy inwestorzy obawiają się wyższych kosztów. Czasem jednak budowa do stanu deweloperskiego i samodzielne organizowanie wykończenia może być droższe, w dodatku pochłania więcej czasu i niejednokrotnie bywa bardziej stresujące.