Układanie kostki brukowej to tylko z pozoru łatwe zadanie, nawet przy tak niewielkich inwestycjach, jak wykładanie nią tarasów, ścieżek ogrodowych, czy podjazdów przydomowych. W praktyce firma, która podejmuje się takich działań, musi doskonale znać się na urbanistyce i architekturze, a także botanice, czy geodezji oraz materiałoznawstwie. Pomoce jest również tworzenie projektów, które niestety nie zawsze są przygotowywane przez wykonawców.

TAK – projekt jest ważny!

Odpowiedź na tytularne pytanie czy układanie kostki brukowej powinno być poprzedzone projektem, brzmi we większości przypadków: tak! Wyjątkami mogą być bardzo niewielkie inwestycje, które realizowane są przy użyciu najmniej złożonych oraz ozdobnych rodzajów bruku, jakim są kostki przemysłowe. W przypadku wyrobów szlachetnych, różnokolorowych, a także o odmiennej fakturze, np. postarzanej, czy płukanej, zawsze należy przygotować skrupulatny projekt techniczny oraz wizualizacyjny. To on pomoże zharmonizować plac, czy ścieżkę z resztą otoczenia: ogrodzeniem, bramą, bryłą budynku, a także z całym ogrodem i jego małą architekturą, w formie m.in. fontanny, czy oczka wodnego i gabionów. Opracowanie projektowe, jest zatem ważne dla zachowania najwyższych względów estetycznych, zwłaszcza wtedy, kiedy marzymy o ułożeniu kostki w nowoczesnych wzorach, czasem przedstawiających prawdziwe obrazy, kolorowe mozaik, czy napisy z logotypami! Nie można jednak zapominać o tym, że projekt to również dokument, dbający o jakość techniczną inwestycji.

Projekt, czyli wysoka jakość realizacji

Dzisiaj kostki brukowe występują w wersji bloczkowej, płytowej, czy kamiennej. Są one tworzone z różnych surowców, w odmiennej estetyce, łącząc się czasem z innymi elementami, np. korą, kamyszkami, czy trawą. Projekt podjazdu, ścieżki, czy też schodów z bruku, jest zatem ważny ze względów technicznych. Każdy rodzaj kostki, można montować w inny sposób. Opracowanie projektowe zaś dzięki wcześniej dokonanym pracom geodezyjnym i geotechnicznym (analizy), pozwoli uniknąć takich problemów, jak np. słabego odprowadzania wody opadowej, czy nadmiernego brudzenia się powierzchni dobranych materiałów. Istotne jest również określenie nośności gruntu tak, aby w przyszłości kostka „nie rozchodziła” się na boki. Niekiedy zatem ważne jest niwelowanie terenu, a następnie wymiana gruntu. Tworząc projekt po wcześniejszej wizji lokalnej, dana firma wykonawcza, będzie przygotowana na ewentualne przeciwności, gwarantując ich szybkie eliminowanie, a także zapewniając inwestorom przejrzystość swoich prac – również przesyłając wcześniej dokładne kosztorysy. Tak działa między innymi renomowana firma C-Bruk Usługi Brukarskie, która podejmuje się prac dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych, również w ramach napraw kostek brukowych, czy ich konserwacji oraz czyszczenia.