Coraz bardziej kochamy minimalizm, oszczędność w środkach i stosowanych kolorach. Już nie musimy kupować do kuchni czy łazienki tradycyjnych płytek ceramicznych, aby ochronić ściany przed zachlapaniem. Panele szklane, szkło pokazujące naturalną strukturę- to coraz bardziej popularne rozwiązania. Czy możemy zastosować szkło w kuchni? Jak się ono sprawdza? Zapraszam do lektury.

Minimalistyczny styl w kuchni to nie lada wyzwanie.  Szkło nad blatem nadaje charakteru, nowoczesnego wyglądu, pięknego blasku każdej kuchni. Szczególnie dobrze prezentuje się w małych przestrzeniach – kawalerki z aneksami kuchennymi zyskują dzięki zastosowaniu szkła optyczne powiększenie przestrzeni.

Otwarte kuchnie

Są to szczególnie wymagające przestrzenie. To nie tylko kawalerki, ale tez łączone kuchnie z salonem, gdzie całą kuchenną przestrzeń widać zza efektownej wyspy, przy której pani lub pan domu gotuje i przyrządza przekąski dla gości, którzy bawią się w salonie, mając równocześnie możliwość rozmowy z nimi. Takie kuchnie wymagają większej dyscypliny w aranżacji, wyszukanych rozwiązań estetycznych i praktycznych materiałów łatwych w czyszczeniu i utrzymaniu. Takimi rozwiązaniami zajmuje się Serwis Szklarski Szybka-Szybka s.c. Zbigniew Matoga Marek Matoga. Płytki ceramiczne nie są tak atrakcyjne, często wydają się nudne i ze względu na trudne w czyszczeniu fugi- mniej higieniczne, szczególnie jeśli kuchnia to miejsce reprezentacyjne domu.

Zastosowanie szkła nad blatem kuchennym

W zależności od pomysłu, można zastosować różne rodzaje szkła- przezroczyste, barwione, matowe lub lakierowane. Jeśli chcemy na przykład wyeksponować piękną, ceglaną ścianę- bezbarwne szkło to doskonały sposób ochrony cegły, nadania wnętrzu nowoczesnego charakteru i zachowanie pierwotnego jego wyglądu. Bardzo popularne się niesamowicie efektowne są szklane ściany z nadrukiem sitodrukowym. Wtedy ściana staje się swoistym arcydziełem. Możesz wybrać zdjęcie, grafikę, obraz lub napisać coś, co będzie na stałe nadrukowane na szkło.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Szklane panele pomiędzy szafkami a blatem bardzo dobrze się czyszczą. Trzeba pamiętać o dokładnym uszczelnieniu i zabezpieczeniu przestrzeni między szkłem a elementami wystroju i chociażby gniazdkami elektrycznymi. Jeśli planujesz umieszczenie tafli szklanej and kuchenką gazową czy elektryczną, warto zapoznać się z ofertą szkła o wyjątkowej odporności termicznej i mechanicznej. To tak zwane szkło bezpieczne.  Znajdziesz dwa rodzaje takiego szkła- hartowane- metodą termiczną oraz szkło klejone, które powstaje przez połączenie dwóch tafli szklanych specjalną folią lub żywicą.

Sposób montażu szkła w kuchni

Są trzy rodzaje montażu szkła w kuchni. Szkło najczęściej jest montowane przy użyciu specjalnego neutralnego i elastycznego kleju. Dotyczy to jednak tylko szkła nieprzeziernego, lakierowanego (lakobel), czy też grafiki na szkle. Drugi sposób to montaż na śruby z gumowymi uszczelkami, które chronią szkło. Trzeci sposób to mocowanie na dystansach – stalowych kołkach z gumową uszczelką, oddalonych nieco od ściany. Pozwoli to na umieszczenie listw oświetleniowych za ścianą lub wyeksponowanie przezroczystą szybą np. cegły, lub tapety.