Prace ziemne na terenach miejskich – zurbanizowanych mogą stanowić duży problem dla inwestorów. Infrastruktury rurociągów i okablowania znajdujące się pod istniejącą nawierzchnią lub obiektami budowlanymi, wymagają okresowych remontów. Między innymi w takich sytuacjach stosuje się technologie bezwykopowe, które pozwalają na sprawną i przede wszystkim ekonomiczną realizację konkretnej inwestycji.

Zastosowanie technologii bezwykopowych

Tego rodzaju metody są coraz częściej wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnych prac ziemnych, które wykonuje się przy budowie podziemnej infrastruktury wodociągowej, gazowej lub teleinformatycznej. Mają one zastosowanie szczególnie na terenach już silnie zurbanizowanych lub tam, gdzie znajdują się na przykład linie kolejowe, rzeki, kanały. Chodzi przede wszystkim o lokalizacje, w których prace z użyciem koparki wiążą się z koniecznością zniszczenia istniejących obiektów. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozbudowę położonych już rurociągów lub okablowania bądź też ich renowację, wymianę. W związku ze wzrostem popularności metod bezwykopowych, coraz więcej przedsiębiorstw budowlanych specjalizuje się w tego typu robotach, a jest nim między innymi firma Rutex z Konina.

Rodzaje prac bezwykopowych

Podstawowym typem są horyzontalne przewierty kierunkowe, nazywane w skrócie HDD. Są one odmianą otworów kierunkowych – odwiertów, których cechą charakterystyczną jest zamierzone zakrzywienie osi. Dzięki specjalistycznym maszynom, czyli wiertnica możliwe jest wykonanie otworu z jednoczesnym powiększaniem jego średnicy. W tym celu wykorzystuje się odpowiedni osprzęt, taki jak świdry, koronki, rozwiertaki oraz poszerzacze. Taka metoda gwarantuje wysoką dokładności realizowanego wykopu bez uszczerbku dla najbliższego otoczenia. W przypadku prac związanych z sieciami rurociągów stosuje się tak zwane przeciski sterowane, pozwalające na układanie różnego rodzaju instalacji w poziomie. Stosowane urządzenie – kret nie generuje dużego hałasu, a ponadto ma niewielkie gabaryty, dzięki czemu sprawdzi się również na terenach o niewielkim obszarze roboczym.

Zalety technologii

Wielu inwestorów decyduje się obecnie na realizowanie robót metodami bezwykopowymi przede wszystkim ze względu na kryterium ekonomiczne. Możliwe jest bowiem wykonanie wszelkich niezbędnych prac montażowo-konserwacyjnych bez konieczności zrywania już istniejącej nawierzchni i jej późniejszego ponownego odtwarzania. Ponadto w rejonach miejskich o natężonym ruchu ulicznym, nie wpływają na jego płynność lub przestój, co z pewność ułatwia życie mieszkańcom. Technologie bezwykopowe nie pozostają również bez znaczenia dla środowiska naturalnego. Nie ma bowiem ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych, czy też uszkodzenia elementów zielni miejskiej, tj. korzeni drzew oraz krzewów. Bezpieczne pozostają również konstrukcje pobliskich budynków, jak również innych podziemnych sieci lub okablowania. Ogromnymi atutami takich metod jest również znaczne skrócenie czasu prac, jak również możliwość ich wykonania w różnych typach gruntu, z pominięciem upłynnionego, składającego się ze żwirów oraz gliny.