Ogromne konstrukcje stalowe pełnią bardzo ważne funkcje w wielu gałęziach przemysłu, a także stanowi istotny element infrastruktury drogowej, jak np. mosty. Muszą więc charakteryzować się idealnym stanem technicznym. Do oceny poprawności wykonania nowej konstrukcji, jak i tych już istniejących służy badanie nieniszczące magnetyczno-proszkowe wykorzystujące pole magnetyczne. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta technika. Zapraszamy do lektury!

Wykrywanie defektów i nieciągłości ogromnych konstrukcji

Bezpieczeństwo ogromnych konstrukcji stalowych i maszyn stosowanych w wielu dziedzinach życia jest niezwykle ważne, gdyż ich nieoczekiwane uszkodzenie mogłoby zagrażać bardzo dużej ilości osób i wyrządzić ogromne straty finansowe. W związku z tym zarówno nowe, jak i kilkuletnie wielkogabarytowe budowle z materiałów ferromagnetycznych muszą być poddawane ocenie poprawności wykonania oraz sprawdzaniu stanu technicznego. Kontrolę mającą na celu wykrycie nieciągłości materiału można przeprowadzić stosując następujące metody, jak: wizualną (VT), penetracyjną (PT) oraz ultradźwiękową (UT) oraz magnetyczno-proszkową (MT), które zaliczane są do badań nieniszczących, w żaden sposób nie naruszających konstrukcji.

Na czym polega metoda magnetyczno-proszkowa?

Powyższe metody przeprowadzają specjalistyczne i doświadczone firmy, jak Pro-Steel z Bełku w województwie śląskim, która gwarantuje wysoką jakość usług, zgodną z indywidualnymi potrzebami klientów. Metoda magnetyczno-proszkowa polega na wykryciu nieciągłości i innych uszkodzeń materiału przez rozproszenie się wytworzonego pola magnetycznego za pomocą specjalnego drobnoziarnistego, ferromagnetycznego (białego lub fluorescencyjnego) proszku, pełniącego rolę detektora, który nakłada się na powierzchnię badanego obiektu lub  w newralgicznych miejscach konstrukcji czy ogromnej maszyny (np. miejsce spawu) podczas jego namagnesowania. Wytworzone pole magnetyczne wywiera siłę skierowaną na danej miejsce, gdzie można zaobserwować gromadzenie się cząstek. Skupiska proszku przybierają zazwyczaj kształt występującej nieciągłości lub defektów pojawiających się na danej powszechni.

Dzięki zastosowaniu metody magnetyczno-proszkowej można wykryć również wszelkiego rodzaju pęknięcia, naderwania, zakucia, łuski, zawalcowania, a także inne defekty powierzchniowe mogące pojawić się na doczołowych i kątowych złączach spawanych, odlewach oraz odkuwkach. Należy pamiętać, żeby zastosować tą technikę spoiwo spawane również musi wykazywać właściwości ferromagnetyczne. Ogromną zaletą tego sposobu wykrywania niezgodności powierzchniowych jest fakt, iż pozwala ona zlokalizować różne defekty, które zostały zatarte, zakryte lub zatkane przez zanieczyszczenia, a także znajdujące się na głębokości kilku milimetrów. Dla zwiększenia czułości metody magnetyczno-proszkowej należy przed podjęciem działań dokładnie oczyścić powierzchnię. Jednymi z największych atutów tej techniki jest fakt, iż sprawdzenia można dokonać stosunkowo szybko, a otrzymane wyniki są łatwe w interpretacji.