W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przy stawianiu domów, klienci przykładają do kwestii energooszczędności. Dobrze zaprojektowany i usytuowany budynek może uchronić przed znaczną utratą ciepła i tym samym przyczynić się do sporej oszczędności. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy planowaniu swojego wymarzonego domu, aby spełnił te oczekiwania? Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem to zapraszamy do dalszej lektury.

Rozmiar i kształt domu

Chcąc zbudować dom energooszczędny warto postawić na proste rozwiązania. Utraty ciepła są znacznie większe w przypadku dużych przestrzeni. Jest to bezpośrednio powiązane z powierzchnią przegród, przez które przenika ciepło. Im ich mniej, tym lepiej. Zatem chcąc zaoszczędzić na eksploatacji budynku zdecydowanie zainwestujcie w niewielkich rozmiarów dom o małej powierzchni.

Nie bez znaczenia jest również kwestia kształtu domu energooszczędnego. W tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzi się prostokątna konstrukcja z prostym jedno- lub dwuspadowym dachem. Musicie wiedzieć, że do utraty ciepła najczęściej dochodzi w narożnikach i załamaniach przegród. Jeśli zatem wybierzecie dom w kształcie zwartej bryły, uniknięcie tego problemu.

Dobra izolacja ścian i dachu

Przy projektowaniu domu energooszczędnego niezaprzeczalnie trzeba także zadbać o dobrą izolację ścian i dachu. Firma Anwa-Tech to lider na rynku materiałów wykończeniowych, które pozwalają zminimalizować utraty ciepła w każdym budynku. Warto skorzystać z ich oferty, jeśli zależy Wam na osiągnięciu dobrym rezultatów.

Mury domu warto ocieplić styropianem lub wełną mineralną. Są to najpopularniejsze rozwiązania stosowane obecnie. Dla osiągnięcia najlepszych efektów coraz więcej projektantów decyduje się na montaż 20-centymetrowej warstwy izolującej, mimo że obecnym standardem jest 15 cm. Ma to na celu zapewnić jeszcze większą ochronę przed uciekaniem ciepła.

Jeśli chodzi o dach, dla dobrej izolacji potrzebna jest warstwa 30-centymetrowa, co i tak uznaje się za minimum. Gorące powietrze unosi się bowiem do góry i właśnie tam dochodzi do dużych ubytków temperatury. Warto o tym pamiętać.

Ciepły montaż okien i drzwi

Kolejnym aspektem, który okaże się pomocny w budowie domu energooszczędnego jest przemyślane rozmieszczenie okien, a także ich odpowiedni montaż.

Duże okna czy przeszklenia warto umieścić od południowej strony, gdzie ekspozycja na słońce umożliwia dodatkowe nagrzewanie się pomieszczenia, co pozwoli zrekompensować utraty ciepła.

Kolejna kwestia to ciepły montaż okien i drzwi, który wydaje się absolutną koniecznością, jeśli chcecie zadbać o dobrą izolację termiczną. Zakup energooszczędnych okien sam w sobie na nic się nie zda, jeśli nie zostaną one dodatkowo zabezpieczone. Ciepły montaż gwarantuje kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w miejscu łączenia się okien i ścian, co chroni przed powstawaniem mostków termicznych. W rezultacie ogranicza się utraty ciepła, energii i zapobiega przed zawilgoceniem ścian.