Budowa domu związana jest z nieustannym podejmowaniem decyzji, zatem inwestycja ta wymaga od nas zdecydowania. Jeden z pierwszych wyborów dotyczy projektu budowlanego. Budując dom, w pierwszej kolejności musimy mieć jego projekt. Są trzy drogi, aby go uzyskać. Pierwsza to stworzenie nowego projektu, druga to wybór gotowego projektu, a trzecia to adaptacja projektu budowlanego. Na czym polega to ostatnie rozwiązanie?

Adaptacja projektu – czym jest i kiedy warto się na taką opcje zdecydować?

W celu zrealizowania adaptacji gotowego projektu budowlanego niezbędne jest wcześniejsze wybranie projektu domu, jaki nam się podoba. Potem wybrany przez nas projekt trafia do architekta, który zajmie się jego adaptacją. Zanim jednak kupimy projekt, warto skontaktować się z architektem, ponieważ projekt domu musi spełniać wszelkie warunki zabudowy albo wymogi dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Konsultacja z architektem pozwoli na dopatrzenie wszystkich niezbędnych szczegółów. Jeśli wszystko jest w porządku, wówczas można rozpocząć adaptację projektu. Takie usługi oferuje między innymi firma Nadzór i Projektowanie w Budownictwie Leszek Popiel z Białobrzegów w województwie mazowieckim. Celem tej czynności jest zmodyfikowanie projektu domu w taki sposób, aby odpowiadał on potrzebom inwestora. Poza tym gotowe projekty są uznawane za uniwersalne, a co za tym idzie, nie każdy projekt można zrealizować na różnych działkach. W związku z tym adaptacja projektu ma też na celu wprowadzenie takich zmian w projekcie, aby spełniał on wszelkie wymagania na danym terenie.

Architekt ma za zadanie ustalić wszelkie potrzeby inwestora i umieścić je na gotowym projekcie. Dopiero potem możliwe jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Wykonanie adaptacji projektu budowlanego przebiega dość sprawnie, jak na charakter pracy architekta i najczęściej trwa kilka tygodni. To sprawia, że adaptacja pozwala na szybsze wykonanie ostatecznego projektu, niż ma to miejsce w przypadku tworzenia go od podstaw.

Adaptację projektu budowlanego warto wykonać wtedy, gdy działka budowlana ma niestandardowe wymiary i charakterystykę i gotowy projekt nie może być na niej zrealizowany. Poza tym na takie rozwiązanie warto się zdecydować, jeżeli zależy nam na pomniejszeniu lub powiększeniu projektu gotowego. Ostatnim często spotykanym powodem jest wprowadzenie zmian w gotowym projekcie. Te mogą dotyczyć rozmaitych rzeczy, np. zmiany położenia stolarki okiennej.

Jakie wyróżnia się formy adaptacji projektu budowlanego?

Adaptacja gotowego projektu domu może przybrać jedną z dwóch form. Pierwsza to forma podstawowa, a druga to rozbudowana. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na przeprowadzanych zmianach. W przypadku podstawowej adaptacji projektu domu architekt zajmuje się nanoszeniem niewielkich zmian w projekcie. Te mogą dotyczyć między innymi przesunięcia drzwi i okien, a także ścian działowych. Natomiast rozbudowana adaptacja polega na wprowadzenia poważnych zmian do gotowego projektu. Wówczas możemy mieć do czynienia np. z pomniejszeniem lub powiększeniem wymiarów obiektu budowlanego, czy zmianą ścian nośnych. Ze względu na poważne modyfikacje architekt niekiedy musi skonsultować pomysły z konstruktorem. Oczywiście inwestorzy muszą liczyć się z tym, że im większe zmiany w projekcie, tym praca architekta będzie droższa.