Adaptacja gotowego projektu jest bardzo ważnym etapem budowy domu jednorodzinnego. Wybór takiego planu oznacza konieczność jego zatwierdzenia przez ZUDP, czyli Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Skorzystanie z usług architektów umożliwi zebranie wymaganych wniosków, pism oraz map, by móc przystąpić do wzniesienia wymarzonych czterech kątów.

Jak przebiega adaptacja projektu budowlanego do działki?

Adaptacja jest swego rodzaju końcowym przystosowywaniem projektu do terenu, na którym ma powstać, np. budynek mieszkalny. Do zadań projektanta należy ostateczne sprawdzenie ukształtowania terenu, nośność gruntu, położenie względem stron świata czy głębokość przymarzania, aby w odpowiednim miejscu wybudować fundamenty bądź instalacje wodno-kanalizacyjne. Ponadto musi on znać zarówno lokalne przepisy, jak i te dotyczące prawa budowlanego. Wówczas nanosi poprawki w projekcie – jeżeli te są konieczne.

Muszą być one zaznaczone kolorem czerwonym za pomocą trwałej techniki graficznej. W niektórych przypadkach możliwe jest, by adaptacja projektu budowlanego zawierała aneks z tzw. rysunkami zmiennymi. Gotowy plan musi być wyrażony w postaci geodezyjnej mapy zagospodarowania terenu. Oznacza to, że powinien zawierać obrys domu, wszelkie instalacje oraz przyłącza. Ponadto zaznaczona powinna być także zaprojektowana zieleń oraz mała architektura, czyli obiekty ogrodowe czy użytkowe, np. huśtawki, piaskownica oraz fontanna.

Komu zlecić adaptację gotowego projektu domu?

Adaptacji może dokonać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia projektowe oraz specjalne zaświadczenie, które potwierdza jej przynależność do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Skorzystanie z usług firm takich jak Zygmunt Drzymalski Biuro Projektowe daje pewność, że adaptacje projektów będą wykonane przez osoby wykwalifikowane. To ważne – architekt będzie bowiem odpowiedzialny za projekt i ewentualne poprawki w nim naniesione.

Warto rozważyć zatrudnienie architekta, który prowadzi swoją działalność w pobliżu miejsca terenu przyszłej budowy. Będzie miał on rozeznanie we wszystkich lokalnych przepisach, co jest dużym udogodnieniem dla klienta. Ponadto w razie potrzeby w szybkim czasie pojawi się na działce w celu przeprowadzenia konsultacji, które mogą być wskazane na różnych etapach budowy. Architekt zobowiązany jest do wykonania adaptacji według wszelkich norm i przepisów, jednakże może on także spełnić niektóre prośby klienta. Jeżeli prosi on o szczególne usytuowanie okien czy zmiany w kolorystyce elewacji, specjalista sprawdza projekt i podejmuje decyzję odnośnie możliwości w zakresie realizacji takich działań.