Asfalt na zimno to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, stosowane w budownictwie. Masy bitumiczne wykorzystuje się do szybkich napraw dróg i chodników, a także w wielu innych miejscach. Sprawdź, czym dokładnie jest asfalt na zimno, jakie są zalety stosowania tej mieszanki. Poznaj szerokie zastosowanie mas bitumicznych w różnych dziedzinach budownictwa.

Czym jest masa bitumiczna?

Masa bitumiczna jest mieszanką mineralno-asfaltową, składającą się z kruszywa, lepiszcza bitumicznego oraz wypełniacza. Jest łatwa w użytku, odporna na odkształcenia i cechuje ją wysoka odporność na obciążenia eksploatacyjne. Masa bitumiczna nazywana jest również asfaltem na zimno i wykorzystuje się ją do różnego rodzaju remontów nawierzchni i uzupełniania w niej ubytków. Naprawy przeprowadzane z użyciem tej mieszanki nie wymagają posiadania żadnych profesjonalnych urządzeń czy narzędzi, stąd też coraz większa popularność asfaltu na zimno, który znajdziesz w ofercie Zakładu usługowo-handlowego Degamex.

Asfalt kładziony na zimno nie wymaga podgrzewania, dzięki czemu jego wykorzystanie znacznie przyspiesza i zmniejsza koszty napraw. Masa bitumiczna charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością do podłoża, a położony na zimno asfalt nie wykrusza się z czasem. Do tego masę asfaltową łatwo się przechowuje oraz transportuje, a sam proces naprawy z zastosowaniem asfaltu na zimno nie wymaga odpowiedniej pogody ani długotrwałego schnięcia.

Zastosowanie mas bitumicznych

Masa bitumiczna na zimno wykorzystywana jest przede wszystkim do remontów nawierzchni – ubytków na jezdni powstających wskutek wybojów, wyrw erozyjnych oraz mrozów. Dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego istotna jest szybka naprawa tego typu uszkodzeń, dlatego asfalt na zimno doskonale sprawdza się w tej roli. Mieszanki kładziona na zimno pozwala na wykonania niezbędnych napraw w bardzo krótkim czasie, dlatego też masa bitumiczna znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa. Wykorzystuje się ją do napraw i remontów:

  • jezdni publicznych,
  • chodników i alejek parkowych,
  • podjazdów do prywatnych posesji,
  • parkingów.

Co więcej, asfalt na zimno umożliwia też łatanie krawędzi, utrzymanie nawierzchni przejazdów kolejowych i wyrównywanie powierzchni wokół studzienek wodno-kanalizacyjnych.

Materiał ten jest odporny na działanie temperatury, więc można z niego korzystać niezależnie od pory roku, ważne jednak, by wybierać wysokiej jakości mieszanki od sprawdzonych producentów. Wysoką trwałością i uniwersalnością cechuje się przede wszystkim mieszanka mineralno-asfaltową na zimno QPR 2000.