Niegdyś wyjątkowo popularny materiał, jakim jest azbest, obecnie jest sukcesywnie usuwany z budynków, a jego stosowanie zostało zakazane. Najbardziej powszechnie wykorzystywany był w formie eternitu, czyli falistych płyt montowanych na dachach. Warto pamiętać, że do usunięcia go z budynku należy obligatoryjnie zatrudnić profesjonalistów, czyli firmę taką jak Tomal z Iławy. Cały proces powinny wykonywać osoby, które mają w tym doświadczenie oraz posiadają odpowiednie narzędzia do jego usunięcia. Co to jest azbest, czemu jest niebezpieczny i jakie są warunki usuwania go? Sprawdź w dalszej części artykułu!

Co to jest azbest?

Mikro włókna zbudowane z minerałów krzemianowych nazywa się azbestem. Ich wielkość jest nawet cztery razy mniejsza od ludzkiego włosa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był to materiał standardowo wykorzystywany w budownictwie, ze względu na swoje właściwości. Główną rolę grała tu odporność na wysokie temperatury, bo aż do 700oC. Dodatkowo sam w sobie jest słabym przewodnikiem ciepła, co czyniło go dobrym termoizolatorem. Jest także odporny na działanie czynników chemicznych oraz stosunkowo elastyczny i wytrzymały.

Najczęściej zastosowanie znajdowały trzy rodzaje azbestu, czyli:

  • azbest biały, który wchodził w skład eternitu, masowo stosowanego jako pokrycia dachowe w latach 50-80 w Polsce;
  • azbest brązowy
  • azbest niebieski

Azbest a zdrowie

Skoro więc azbest miał tak powszechne zastosowanie i wspaniałe właściwości cenione przez kilkadziesiąt lat, co spowodowało, że został całkowicie zakazany pod koniec lat 90?

W drugiej połowie dwudziestego wieku intensywne badania w zakresie skutków stosowania azbestu dla zdrowia wykazały, że jest on silnie szkodliwy i rakotwórczy. Okazało się, że może wywoływać nowotwory płuc, oskrzeli, pylicę azbestową, obturacyjne zapalenie oskrzeli, a także azbestozę, czyli śródmiąższowe zwłóknienie tkanki płucnej. A są to jedynie najczęściej spotykane schorzenia wynikające z kontaktu z tym materiałem.

Opowiada jeden z ekspertów z firmy remontowo-budowlanej Tomal.

Dzieje się tak głównie z powodu wielkości cząsteczek azbestu, które bez problemu mogą przenikać do układu oddechowego człowieka. Skutkuje to tym, że osadzają się na tkance płucnej, w efekcie uszkadzając ją. Efekty takiego działania mikro włókien często pojawiają się dopiero po nawet 30 latach od kontaktu z nimi.

Usuwanie azbestu

W wyniku przeprowadzanych badań i wykrycia szkodliwości azbestu, w roku 1998 weszła w życie ustawa, na mocy której jego stosowanie zostało całkowicie zakazane. Dodatkowo od roku 2009 działa rządowy program, który docelowo ma zlikwidować obecność azbestu w polskim środowisku do roku 2032.

Usuwanie azbestu jednak nie powinno odbywać się samodzielnie. Do tego celu należy zatrudniać jedynie profesjonalne firmy, które oferują takie usługi, jak chociażby Tomal w Iławie. Co ciekawe, na mocy ustawy o usuwaniu tego materiału z polskich domów, można ubiegać się o dofinansowanie takich działań, dzięki czemu wymiana pokrycia dachu nie będzie aż tak uciążliwa dla budżetu domowego.