Choć może się wydawać zbędne i zbyt skomplikowane, badanie geotechniczne gruntu jest obligatoryjne dla wielu inwestycji budowlanych i należy mieć tego świadomość. Wykonywane jest zarówno dla potrzeb budownictwa, jak i ochrony środowiska przez wykwalifikowanych specjalistów. Wiele firm, w tym Hydroel, oferuje obecnie tego typu usługi, zwykle w parze z badaniami geologicznymi. Jaki jest ich cel i kto jest zobowiązany do ich przeprowadzenia?

Badania geotechniczne w pigułce

Badania geotechniczne gruntu przeprowadzane są w celu weryfikacji warunków wodno-gruntowych w miejscach przeznaczonych pod zabudowę, czyli w miejscach tzw. posadowienia. Pozwalają one jednoznacznie odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Czy na danym gruncie możliwe jest ulokowanie nowych obiektów budowlanych?

  • Jaki rodzaj fundamentów należy zastosować, aby budynek był bezpieczny w użytkowaniu oraz stabilny?

  • Jaki rodzaj gruntów występuje na danym obszarze?

  • Na jakiej głębokości znajdują się poszczególne warstwy gruntu (przede wszystkim warstwa nośna)?

  • Jaki jest poziom wód gruntowych? Jaki jest poziom jego wahania?

Badanie to polega na wykonaniu zazwyczaj 3 otworów badawczych na minimalną głębokość 3 metrów poniżej wstępnie zaplanowanego ułożenia fundamentów. Z tak wykonanych odwiertów pobiera się następnie próbki gruntu oraz niekiedy wody gruntowej. W niektórych przypadkach koniecznie są dokładniejsze badania laboratoryjne bądź przeprowadzenie tzw. sondowania gruntu (dynamicznego lub statycznego). Usługi geotechniczne i geologiczne wykonywane są przez profesjonalną firmę Hydroel, która może się pochwalić uprawnieniami geologicznymi wydawanymi przez Ministra Środowiska oraz odpowiednimi referencjami.

Po wykonaniu takiego badania otrzymujemy opinię geotechniczną, składającą się z części opisowej oraz graficznej, która zawiera wszystkie wnioski i konkluzje. To one są najważniejszym czynnikiem, decydującym o późniejszych działaniach budowlanych, w tym o bezpiecznym zaprojektowaniu fundamentów budynku. 

Kto jest zobligowany do przeprowadzenia badań?

Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym, planowany projekt powinien zawierać ekspercką opinię o geotechnicznych warunkach posadowienia obiektów budowlanych oraz, w zależności od zaistniałych potrzeb, dodatkowe wyniki badań geologiczno - inżynierskich. Mogłoby się wydawać, iż jest nieobowiązkowe, gdyż to projektant decyduje o jego ewentualnym przeprowadzeniu. Jednak jak zauważają eksperci, w świetle aktualnych przepisów zlecenie badań geotechnicznych jest obligatoryjne, a uzyskaną później opinię geotechniczną należy zawrzeć w dokumentacji projektowej, która jest konieczna do uzyskania pozwolenia na budowę.

Oferta firmy Hydroel

Zakład wiertniczo-geologiczny Hydroel z siedzibą w miejscowości Zagórzany koło Gorlic w województwie małopolskim działa na rynku od ponad 30 lat, dzięki czemu zdobył doświadczenie niezbędne do wykonywania usług na najwyższym poziomie. Oprócz wykonywania pomiarów geotechnicznych i przygotowania dokumentacji geologiczno-technicznej, jako specjalność firmy należy wskazać wiercenie studni głębinowych. W ramach tej usługi pracownicy poszukują wody, wykonują odwierty i doprowadzają przyłącza wodociągowe do budynków. Montują również pompy głębinowe i stacje uzdatniania wody.