Biały montaż to proces obejmujący wszystkie sanitariaty, które wykonane zostały z różnego rodzaju ceramiki pokrytej warstwą szkliwa. Są to zatem takie elementy jak zlewozmywak, wanna, kompakt WC, bidet, miska ustępowa czy umywalka. Ceny białego montażu uzależnione są od regionu i indywidualnych stawek fachowców. Pewne jest jednak, że biały montaż nie zalicza się do najtańszych wydatków związanych z remontem łazienki czy kuchni.

Biały montaż – co to?

Montaż biały to podłączanie wszelkiego rodzaju elementów wyposażenia łazienki czy kuchni, zaczynając od umywalek, wanien, brodzików, na armaturze i instalacji ciepłej i zimnej wody kończąc. Jest to bardzo ważny proces montażowy, który odpowiada za zagwarantowanie użytkownikom mieszkania bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Niezmiernie ważna jest nie tylko fachowa ręka majstra, ale też odpowiedni dobór uszczelek, fug, silikonów czy taśm izolacyjnych. W praktyce przyjmuje się, że biały montaż obejmuje prace:

  • montażu WC, bidetu, umywalki, zlewozmywaka, wanny, brodzika;

  • zainstalowanie baterii kuchennej lub łazienkowej;

  • układanie płytek ceramicznych.

Jak montuje się baterię łazienkową?

Zanim możliwy będzie montaż, należy właściwie dobrać produkt. Jeśli rury odprowadzające wodę w łazience znajdują się powyżej wanny czy umywalki, należy wybrać baterię stojącą. Dopiero później możliwy jest montaż właściwy, czyli umieszczenie baterii sztorcowej w otworach stworzonych w umywalce czy wannie. Na ostatni etap składa się podłączenie wszystkich przewodów do instalacji wodociągowej. Po właściwym zamontowaniu baterii wykonuje się test szczelności.

Montaż WC

Coraz częściej stosowany jest w polskich łazienkach zestaw toaletowy podtynkowy. Jest on nie tylko wygodny, lecz także łatwy w czyszczeniu. Najważniejszym aspektem w montażu jest prawidłowe ustalenie pionu i poziomu stelaża. Tworzy się zabudowę z płyt gipsowych, a w nich wykonuje się otwory idealnie dopasowane do danego urządzenia. Niekiedy potrzebne jest uszczelnienie instalacji wełną mineralną. Jak przekonuje specjalista z firmy ogólnobudowlanej Dar-bud, dopiero po zamontowaniu WC podtynkowego można przejść do układania glazury.

Montaż kabiny prysznicowej

Proces zaczyna się od zamontowania podstawy, czyli brodzika wraz z syfonem. To dzięki tym elementom możliwy jest prawidłowy odpływ wody. Dopiero po nałożeniu silikonu można przejść do założenia obudowy. W dalszej kolejności można zabrać się za kabinę prysznicowej. Z reguły mocuje się ją przy użyciu listwy montażowej bezpośrednio do ściany.