BIM jest koncepcją, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkami. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, kosztach i harmonogramach.

            Projekty instalacji wykonane w technologii BIM mogą być testowane przez inwestora w świecie wirtualnym dzięki czemu już na etapie projektu można znaleźć się wewnątrz budynku i określić, czy zaproponowane przez projektanta rozwiązania są tym czego oczekiwał.

Projekt instalacji 3D wykonany w technologii BIM umożliwia pełną kontrolę wprowadzanych zmian oraz ciągłą koordynację dokumentacji projektowej, a co za tym idzie zredukować koszty.

Dokumentacja wykonana w technologii BIM pozwala także wyeliminować błędy, np. kolizje instalacji ppoż. z instalacją HVC czy z konstrukcją budynku na wczesnym etapie projektowania. Zmiany i modyfikacje, które należy wykonać nie pociągają wtedy jeszcze za sobą dodatkowych kosztów, których można uniknąć.

            BIM jest idealnym narzędziem przy wdrażaniu nowych realizacji, jednak doskonale sprawdzi się także przy przebudowach czy rozbudowach obiektów już istniejących.

Jakie są korzyści z BIM?

            BIM pozwala, aby wszyscy zainteresowani uczestnicy inwestycji (architekt, projektant instalacji sanitarny, inwestor, wykonawca) mieli dostęp do tych samych informacji, w tym samym czasie. Zapis danych o projekcie w formie bazy danych, pozwala na łatwe przygotowywanie na podstawie modelu komputerowego budynku zestawień, tabel, kalkulacji i analiz danych technicznych, które są przydatne w analizach zagospodarowania działki w relacji do wymagań planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy, kosztorysowaniu, analizie charakterystyki energetycznej budynku, audytu projektu, konserwacji i obsłudze budynku istniejącego.

Czy BIM się opłaca?

Niezależne badania wykazały, że niemal 1/3 realizacji przekracza zakładany budżet lub harmonogram a projekty budowlane wykonywane w 2D są niewystarczające dla wykonawców. Ponadto projekty instalacji 3D generują dokładne zestawienia materiałów dzięki czemu ilości materiałów budowlanych zamawianych przez wykonawców mogą być dokładniej szacowane i nie są marnowane.

            Możliwość eliminacji wymienionych powyżej problemów  oraz oszczędność czasu jaki wykonawca lub biuro projektowe musi poświęcić na wykonanie danego projektu wskazuje, że wykonywanie projektów instalacji BIM jest opłacalne.

Kto wykonuje projekty BIM?

Dokumentacja projektowa w standardzie BIM jest już wymagana przy inwestycjach m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Niedługo również w Polsce projekty w BIM staną się codzeinością. Aby móc skorzystać już teraz z zalet jakie ta technologia za sobą niesie konieczne jest podjęcie współpracy z  biurem projekotwym Kombud Rafał Marciniak , które wykonują swoje projekty w BIM.   Jak zapewniają specjaliści z firmy Kombud Rafał Marciniak z góry zapewniona pomoc profesjonalistów budownictwa, pozwala na szybkie i sprawne wykonanie przedsięwzięcia bez dodatkowych kosztów.