Żuraw samojezdny jest urządzeniem dźwigowym zamontowanym na specjalnym podwoziu samochodu ciężarowego, który powszechnie wykorzystywane jest na placach budowlanych do przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych. Dowiedz się więcej, jak jest zbudowany żuraw, jakie są jego rodzaje, jak sprawdzić jego maksymalny udźwig, oraz gdzie jest wykorzystywany. 

Czym jest żuraw samojezdny?

Żuraw samojezdny to dźwig umieszczony na podwoziu samochodu ciężarowego lub na skonstruowanym podwoziu samojezdnym, które jest dla niego źródłem napędu. Może zawierać nawet dwa silniki – jeden do napędu, drugi do przenoszenia ciężarów. Składa się z wciągarek i wysięgnika obrotowego, dzięki czemu możliwe jest podnoszenie, jak i opuszczanie ciężaru oraz szerokie pole manewru podczas prac. Podwozie dźwigu jest podnoszone na podporach, które stabilizują urządzenie podczas pracy. Należy jednak pamiętać, że czym większa wysokość dźwigu, tym mniejszy ciężar możliwy do podniesienia. Żurawie samojezdne możemy podzielić na samochodowe, gąsienicowe, jezdniowo-terenowe, terenowo – kołowe. Jeśli chodzi o rodzaj napędu wyróżniamy napęd spalinowo – mechaniczny, spalinowo-elektryczny, spalinowo – hydrauliczny. Żurawie samojezdne dysponują bardzo dużym wysięgiem i udźwigiem. 

Zastosowanie żurawi samojezdnych

Żurawie najczęściej wykorzystywane są przy pracach budowlanych do budowy hal produkcyjnych, magazynów, obiektów przemysłowych, czy na dużych placach budowlanych. Żurawie samojezdne oferowane przez firmę Balast Usługi Dźwigowe mają możliwość udźwigu 55 ton i dysponują 40-metrowym wysięgnikiem teleskopowym z możliwością przedłużenia do 56 metrów. Świetnie sprawdzają się przy transporcie, rozładowywaniu materiałów, podnoszeniu i przenoszeniu ich. Mogą być wykorzystywane  do prac przeładunkowych i transportowych w różnorodnych zakładach pracy, portach, oraz wszędzie, gdzie tylko istnieje potrzeba przemieszczania się i dźwigu po budowie. Dźwigi mogą przemieszczać się po budowie, jak i po drogach publicznych. Wykorzystywane są również do wznoszenia żurawi wieżowych. Wybierając odpowiedni typ żurawia do pracy, należy sprawdzić jego maksymalny udźwig, który jest zależny od podpory podłoża, od długości wysięgnika i wysięgu, od olinowania, oraz od kąta pochylenia wysięgnika. Warto skorzystać z porady specjalisty, przy wyborze odpowiedniego rodzaju dźwigu.