Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują, iż wszystkie obiekty budowlane, dla których należy przed inwestycją pozyskać pozwolenie na budowę, podlegają geodezyjnemu wytyczeniu w terenie. Istotna jest też geodezyjna obsługa różnych etapów prac, a także wymagane są po ich przeprowadzeniu okresowe pomiary przekształceń i odkształceń budynku. Tuż po jego postawieniu inwestor musi zaś zlecić biuru geodezyjnemu, takiemu jak Multi Geo Plan, inwentaryzację powykonawczą. Dlaczego jest ona ważna i na czym polega?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – jak wygląda?

Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą przeprowadzają uprawnieni geodeci. Najczęściej inwestor wybiera biuro, które świadczyło geodezyjną obsługę inwestycji. W takim przypadku prace związane z inwentaryzacją prowadzone są błyskawicznie. Zawsze dotyczą one zaś pomiarów końcowych, sporządzania specjalnego operatu geodezyjnego oraz mapy powykonawczej. Istotne są również odpowiednie wpisy do dziennika budowy oraz ewentualne wskazówki dotyczące prac budowlanych poprawkowych. Geodeta może również zarekomendować terminy wykonania przeglądu technicznego budynku, w szczególności w zakresie wspominanych pomiarów odkształceń oraz przemieszczeń obiektu.

Wyniki pomiarów geodeta musi zaś umieścić w dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Dane te pozwalają na stworzenie mapy zasadniczej nowego obiektu. Niezbędna jest zatem aktualizacja bazy systemu informacyjnego o terenie i obiektach budowlanych. Biuro geodezyjne w tym zakresie współpracuje zatem z ODGiK. O szczegóły warto pytać specjalistów z firmy geodezyjnej Multi Geo Plan, która specjalizuje się w geodezji przemysłowej, komercyjnej, publicznej oraz tej związanej z budową domów jednorodzinnych. Biuro działa w Dębnie, na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Jaki jest cel wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza istotna jest dla wydania wzniesionemu  obiektowi pozwolenia na jego użytkowanie. Tyczy się do zarówno dróg i mostów, jak i hal magazynowych, biurowców czy domów jednorodzinnych. Geodeta podczas inwentaryzacji powykonawczej sprawdza prawidłowość wykonanych robót. Muszą one odpowiadać opisom projektów i umów, a także muszą być zgodne z przepisami prawa. Ponadto biuro geodezyjne jest zobowiązane do zweryfikowania poprawności stworzenia uzbrojenia terenu. Podsumowując, inwentaryzacja powykonawcza ważna jest dla bezpiecznego eksploatowania danego obiektu. Jest to też część procedury administracyjnej. Czy jednak to jedyne cele prac geodetów po zakończeniu inwestycji?

Obecnie geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza ważna jest też dla ubezpieczycieli nieruchomości, a także dla właścicieli i zarządców budynków, którzy przy ewentualnej rozbudowie i sprzedaży będą posiadali niezbędne mapy geodezyjne powykonawcze.

Etapy prac geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza dzieli się na prace pomiarowe, a także administracyjne. Geodeta musi zatem:

  • zgłosić prace geodezyjne,

  • pobrać materiały z ODGiK,

  • sprawdzić uzgodnione położenie w ZUDP,

  • przeprowadzić wywiad terenowy,

  • wykonać pomiar aktualizacyjny,

  • zaktualizować dane w EGiB,

  • opracować operat geodezyjny,

  • przekazać operat do ODGiK,

  • odebrać przygotowane przez ODGiK egzemplarze mapy inwentaryzacyjnej powykonawczej,

  • przekazać mapy kierownikowi budowy i inwestorowi. 

Profesjonalne usługi geodezyjne

Firma Multi Geo Plan przygotowuje rzetelne projekty inwestycji, co pozwala na uzyskanie pozwolenia na ich realizację. W ofercie firmy znajdują się mapy do celów projektowych, tyczenie obiektów budowlanych oraz infrastruktury. Multi Geo Plan wykonuje również pomiary sytuacyjno-wysokościowe, obejmujące budynki mieszkalne, komercyjne, hale i obiekty przemysłowe, gazociągi, wodociągi, linie energetyczne oraz telekomunikacyjne. Dodatkowo firma świadczy usługi związane z wyznaczaniem znaków granicznych nieruchomości.